ବ୍ୟଙ୍କ୍ ବୁଡିଗଲେ ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୫ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୀମା ଟଙ୍କା ପାଇବେ ଜମାକାରୀ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ
Khabar Odisha:Bank-depositors-will-access-money-within-90-days-of-moratorium-Nirmala-Sitharaman

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁଲାଇ ୨୮(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଆଜି କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଜମା ବୀମା ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ବିଲ୍ ୨୦୨୧କୁ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହି ଆଇନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବୁଡିଗଲେ ଜମାକାରୀମାନେ ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୀମା ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ବାଣିଜ୍ୟିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ଏପରିକି ବିଦେଶୀ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଶାଖା ମଧ୍ୟ ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆସିବ ଏବଂ ଏହା ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅଧୀନରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅଧୀନରେ ଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ଏହା ଅଧୀନରେ ଆସିବେ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଲାଗୁ ରହିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

ଗତ ବର୍ଷ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜମାକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜମା ବୀମା ରାଶି ୧ ଲକ୍ଷରୁ ୫ ଲକ୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା। ତଥାପି, ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ବୁଡିଯିବା ପରେ ଏହି ଟଙ୍କା ପାଇବା ଏକ ସମସ୍ୟା ହୋଇ ରହିଥିଲ । ତେବେ ବଜେଟ୍ ୨୦୨୧ ରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ ଯେ ସରକାର ଜମା ବୀମା ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କର୍ପୋରେସନ୍ ଆକ୍ଟ ୧୯୬୧ରେ ସଂଶୋଧନ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ଜମାକାରୀମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଟଙ୍କାକୁ ସହଜ ଏବଂ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ପାଇପାରିବେ।

ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅଧୀନରେ ରଖାଯିବାର ପ୍ରଥମ ୪୫ ଦିନରେ, ବ୍ୟାଙ୍କ ସେମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟ ସଂଗ୍ରହ କରିବ ଯେଉଁଠାରେ ଦାବି କରିବାକୁ ପଡିବ। ତା’ପରେ ଏଗୁଡିକ ଜମା ବୀମା ଏବଂ କ୍ରେଡିଟ୍ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି କର୍ପୋରେସନ୍ କୁ ଦିଆଯିବ, ଯାହା ଆକାଉଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଆଉ ୪୫ ଦିନ ଲାଗିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ଟଙ୍କା ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବ । ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୯୧ କିମ୍ବା ୯୫ ଦିନରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଅଧୀନରେ ରଖାଯିବା ପରେ ତୁମେ ତୁମର ଟଙ୍କା ପାଇବ କାରଣ ନୂତନ ନିୟମ ଶେଷରେ ବାତିଲ କିମ୍ବା ରିଜୋଲ୍ୟୁସନକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବ ନାହିଁ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment