ନେପାଳୀ ଜମିରେ ଚୀନର କୋଠା ନିର୍ମାଣ ଆଲୋଚନାକୁ ଓଲି ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ, ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ପକ୍ଷରୁ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ
Khabar Odisha:Nepals-government-has-dismissed-the-news-of-Chinese-occupying-Nepali-land-and-building-there
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚୀନ୍ ନେପାଳୀ ଜମି ଦଖଲ କରିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ନିର୍ମାଣ ଖବରକୁ ନେପାଳ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟାଖାନ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ନେପାଳ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହାର ସୀମାରେ କୌଣସି କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିନାହିଁ। ବୁଧବାର ଦିନ ଲୋକମାନେ ନେପାଳର ରାଜଧାନୀ କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ଚୀନ୍ ଦଖଲକୁ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ।

ନେପାଳର ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନେପାଳର ହମଲା ଜିଲ୍ଲାର ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭର ଦୁଇ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳର ଜମି ଦଖଲ କରି ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ନଅଟି କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେଠାରେ ନେପାଳୀ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିଛି। ଚୀନ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ଏହି କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି, ଏହା ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଡିଛି, ନେପାଳୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ 11 ନମ୍ବର ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ନେପାଳର ଜମିକୁ ଘେରିଛି। ବିଲଡିଂ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି ।

ତେବେ ନେପାଳ ସରକାର ଉକ୍ତ ଜମିରେ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବୁଧବାର ଦିନ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ନେପାଳର ହମଲା ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିବା କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରକୃତରେ ନେପାଳ-ଚୀନ୍ ସୀମାଠାରୁ ଏକ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ। ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ସମୟରେ ସୁରକ୍ଷା ସଂସ୍ଥା ତଥା ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଟିମ୍ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସେମାନେ ନେପାଳ-ଚୀନ୍ ସୀମାଠାରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ। ସରକାର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2016 ରେ ଚୀନର କୋଠା ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି।

ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ହମଲା ଜିଲ୍ଲାର ନେପାଳ-ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଥିବା 11 ରୁ 12 ସ୍ତମ୍ବ ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ପାର୍ଶ୍ୱରୁ କୋଠା ନିର୍ମାଣ ବିଷୟରେ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛି। ନେପାଳ-ଚୀନ୍ ସୀମାର ସରକାରୀ ଦଲିଲ ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ର ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ସର୍ଭେ ବିଭାଗ ଏବଂ ନେପାଳ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୋଠାଗୁଡ଼ିକ ନେପାଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ନାହିଁ।

ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ନେପାଳ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସୀମା ଚୁକ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାକୁ ଆଧାର କରି ଦୁଇ ଦେଶର ସୀମା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ସୀମା ବିବାଦର କୌଣସି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ନେପାଳ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ନେପାଳର ଜମିରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଖବର ମିଥ୍ୟା ଅଟେ। ଯଦି ନେପାଳର ପ୍ରମାଣ ଅଛି, ତେବେ ଚୀନ୍ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।

ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବେ ନେପାଳର ଗୋରଖା ଜିଲ୍ଲାର କପ୍ପା ଗ୍ରାମରେ ଚୀନ୍ ଯୋଗଦେବାର ଖବର ଆସିଥିଲା। ଏହା ପରେ ନେପାଳରେ ବହୁତ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଥିଲା। ଜୁନ୍ ମାସରେ ନେପାଳୀ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ନେପାଳ ସଂସଦର ନିମ୍ନ ଗୃହରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ଆଣିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଓଲି ସରକାରଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ବିବାଦୀୟ ଜମି ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଦଳର ନେତାମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଡୋଲକା, ହୁମଲା, ସିନ୍ଧୁପାଲଚୋକ୍, ସାଧୁଭାସାବା, ଗୋର୍ଖା ଏବଂ ରସୁଭା ଜିଲ୍ଲାରେ 64 ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଏନକାଉଣ୍ଟର କରିଛି। ତେବେ ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ଗୟାୱାଲି ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ନେପାଳର କୌଣସି ଅଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନେପାଳର ଚୀନ୍ ନୁହେଁ ଭାରତ ସହ ସୀମା ବିବାଦ ରହିଛି।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନେପାଳର ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଚୀନ୍ ଦଖଲକୁ ନେଇ ଆଉ ଏକ ଖବର ଆସିଥିଲା। ଏହି ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ସରକାର ତଥାକଥିତ ତିବ୍ଦତ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ (TAR) ରେ ସଡ଼କ ନେଟୱାର୍କକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରୁଛନ୍ତି, ଯାହା କୃଷି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣକୁ ଦର୍ଶାଇ ଅନେକ ନଦୀ ଓ ଉପନଦୀଗୁଡିକର ଗତିପଥ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି। ଏହି ନଦୀଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳ ଆଡକୁ ପ୍ରବାହିତ ହେଉଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ନେପାଳୀ ଭୂମି ହ୍ରାସ ପାଉଛି । ରିପୋର୍ଟରେ ଚେତାବନୀ ଦିଆଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ଏହି ସବୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଜାରି ରହେ, ତେବେ ନେପାଳର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ତିବ୍ଦତ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଯିବେ।

1960 ସର୍ଭେ ପରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମା ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ନେପାଳ ଏହାର ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇନାହିଁ। ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ନେପାଳ ଦ୍ୱାରା 100ଟି ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତ ସହିତ ନେପାଳର ସୀମାରେ 8553 ସ୍ତମ୍ଭ ଅଛି । ଯେତେବେଳେ ନେପାଳରେ ଚାଇନାର ଅତିକ୍ରମ ଚର୍ଚ୍ଚା ହୁଏ, ସରକାର ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment