ଦିଲ୍ଲୀରେ ବିପଦଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଲା ବିଷାକ୍ତ ବାୟୁ ସ୍ତର, ନିଶ୍ଵାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବା ହେଲାଣି କଷ୍ଟକର
Khabar Odisha:visibility-reduced-in-delhi-after-increase-in-pollution-aqi-reached
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା)

 ଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣର ସ୍ତର ବିପଦଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପ୍ରଦୂଷଣ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶ୍ୱାସରୁଦ୍ଧ ହୋଇ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି । ବାୟୁର ଗୁଣବତ୍ତା ଅତି ନିମ୍ନସ୍ଥରକୁ ପହଞ୍ଚିଥିବା ହେତୁ ଆଲିପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କମିଟି ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଲିପୁର ଅଞ୍ଚଳରେ ପିଏମ୍‌୨.୫ ସ୍ତର ୪୪୨ ରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାବେଳେ ଆନନ୍ଦ ବିହାରରେ ପିଏମ୍ ୨.୫ ସ୍ତର ୩୯୨ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ପଞ୍ଜାବୀବାଗରେ ପିଏମ୍‌୨.୫ ସ୍ତର ୩୬୪ ଏବଂ ମନ୍ଦିର ମାର୍ଗ ୩୪୪ ଅଟେ । ପୃଥିବୀ ବିଜ୍ଞାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ପରିସଂଖ୍ୟାନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀରେ ପିଏମ ୨.୫ ର ସ୍ତର ୩୦୪ ଥିବାବେଳେ ନୋଏଡାରେ ଏହା ୩୪୨ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଯଦି ବାୟୁ ଗୁଣବତ୍ତା ୦ ରୁ ୫୦ ମଧ୍ୟରେ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ୫୧ ରୁ ୧୦୦ ମଧ୍ୟରେ ସନ୍ତୋଷଜନକ ଏବଂ ୧୦୧ ରୁ ୨୦୦ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟମ ଧରାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ୨୦୦ ରୁ ଅଧିକରେ ପହଞ୍ଚେ, ତେବେ ଏହା ଏକ ଖରାପ ଅବସ୍ଥାରେ ଆସେ । ଦିଲ୍ଲୀରେ ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ କେଜ୍ରିୱାଲ ସରକାର ୧୩ ଟି ପ୍ରଦୂଷଣ ହଟସ୍ପଟ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଉଛି। ସରକାର 'ପ୍ରଦୂଷଣ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ' ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ 'ଗ୍ରୀନ୍ ଦିଲ୍ଲୀ ଆପ୍' ବିକଶିତ ହେଉଛି, ଯାହା ଚଳିତ ମାସ ଶେଷ ପୂର୍ବରୁ ଲଞ୍ଚ ହେବ। ଏହି ଆପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ, ଯେକେହି ପ୍ରଦୂଷଣ କାର୍ଯ୍ୟାକଳାପ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସ୍ୱର ଉଠାଇ ପାରିବେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment