ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସହ ଫୋନ ଯୋଗେ କଥା ହେଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଦେଶକୁ ଆସିବ ୨୫ ନିୟୁତ ଟିକା
Khabar Odisha:Talking-to-Kamala-Harris-over-the-phone-the-Prime-Minister-said-that-25-million-vaccines-would-be-delivered-to-the-country
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ ୦୪ (ଖବର ଓଡିଶା):

ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଲା ହାରିସ୍ ଭାରତକୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶକୁ ୨୫ ନିୟୁତ ଟିକା ପଠାଯିବ। ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଲା ହ୍ୟାରିସଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର ସାଇମନ୍ ସାଣ୍ଡର୍ସ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦିଙ୍କ ସମେତ ଚାରି ଦେଶର ନେତାଙ୍କ ସହ କୋଭିଡ ଟିକାର ବିଶ୍ୱ ଯୋଗାଣ ଯୋଜନା ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଟିକା ଏହି ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ସମେତ ବିଶ୍ବର ଅନ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଚାରି ନେତାଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ହ୍ୟାରିସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକା ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ଭାବରେ ୨୫ ନିୟୁତ ଟିକା ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବ।

ଜୁନ୍ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ବିଭିନ୍ନ ଦେଶକୁ ଅତି କମରେ ୮୦ ନିୟୁତ ଟିକା ପଠାଇବା ପାଇଁ ବିଡେନ-ହାରିସ୍ ପ୍ରଶାସନର ଯୋଜନାର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଏହି ଯୋଗାଣ କରାଯିବ। ଏହି ଚାରିଜଣ ନେତା ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଓ ସେମାନେ ସହମତ ହୋଇଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାର୍ଥରେ କରୋନା ସହ ଜଡିତ ଆହ୍ବାନଗୁଡିକ ପୂରଣ କରିବେ।

ମୋଦିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ହ୍ୟାରିସ୍ ମେକ୍ସିକୋର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଣ୍ଡ୍ରେସ୍ ମାନୁଏଲ୍ ଲୋପେଜ୍ ଓବ୍ରାଡୋର, ଗୁଆଟେମାଲା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆଲେଜାଣ୍ଡ୍ରୋ ଜିଆମାଟି ଓ କାରିବିଆନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଟ୍ ରାୱଲେଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ହାରିସଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବା ପରେ ମୋଦି ଏକ ସିରିଜରେ ଟ୍ୱିଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଲା ହାରିସଙ୍କ ସହ କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କଥା ହୋଇଥିଲି। ବିଶ୍ବ ସ୍ତରରେ ଟିକା ବାଣ୍ଟିବା ପାଇଁ ଆମେରିକାର ରଣନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଟିକା ଯୋଗାଣ ବିଷୟରେ ଭାରତକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ନିଶ୍ଚିତତାକୁ ମୁଁ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛି। ଏହି ସମୟରେ ଆମେରିକା ସରକାର, ବ୍ୟବସାୟୀ ତଥା ବିଦେଶୀ ଭାରତୀୟଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସହଯୋଗ ଓ ଏକତା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କମଲା ହାରିସଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ସେ ଅନ୍ୟ ଏକ ଟୁଇଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ-ଆମେରିକାର ଟିକା ଭାଗିଦାରୀକୁ ଆହୁରି ମଜବୁତ କରିବା ତଥା କରୋନା ପରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାଗିଦାରୀ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛୁ। ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ସମୟରେ ମୋଦି କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥାରେ ସୁଧାର ଆସିବା ପରେ ସେ କମଲା ହାରିସଙ୍କୁ ଭାରତକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବାକୁ ଆମେ ଆଗ୍ରହୀ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment