ତାଜିକିସ୍ତାନରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ୱାଙ୍ଗ ୟିଙ୍କ ବୈଠକ
Khabar Odisha:Tajikistan-meets-Indian-Foreign-Minister-Wang-Yis-Chinese-counterpart-S-Jaishankar

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୭(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଏସସିଓ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନିରେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ୱାଙ୍ଗ ୟିଙ୍କ ସହିତ ବୈଠକ କରିଛନ୍ତି । ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ତାଙ୍କ ଚୀନ୍ ପ୍ରତିପକ୍ଷ ୱାଙ୍ଗ ୟିଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଯେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁଧାର ପାଇଁ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଅସହଯୋଗ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅଗ୍ରଗତି ଜରୁରୀ ଅଟେ ଏବଂ ଏହା ସାମଗ୍ରିକ ସମ୍ପର୍କର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଧାର ଅଟେ।

ଦୁଶାନବେରେ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ (ଏସସିଓ) ର ବାର୍ଷିକ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଏକ ବୈଠକରେ ଦୁଇ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବିକାଶ ଉପରେ ମତ ବିନିମୟ କରିଥିଲେ । ଏହି ବୈଠକରେ ଆଫଗାନିସ୍‌ତାନ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥବା ଖବର ରହିଛି । 

 pic.twitter.com/wmO0sxeWwL

ଦୁଶାନବେରେ ଏସସିଓ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଚାଇନିଜ୍ ଏଫ୍ଏମ୍ ୱାଙ୍ଗ ୟିଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଆମର ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅସନ୍ତୋଷ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା । ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଏହି ଦିଗରେ ଅଗ୍ରଗତି ଜରୁରୀ ବୋଲି ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସମ୍ପର୍କର ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଧାର ବୋଲି ଜୟଶଙ୍କର ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱରେ ବିକାଶ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଘଟଣ ବଳୀ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ମତ ବିନିମୟ ହୋଇଛି। ଭାରତ କୌଣସି ସଭ୍ୟତା ସିଦ୍ଧାନ୍ତର ସଂଘର୍ଷକୁ ଗ୍ରହୀତା କରୁନାହିଁ ବୋଲି ଜୋର ଦେଇଛନ୍ତି। ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏସୀୟ ଏକତା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment