ବ୍ରିକ୍ସ ଆୟୋଜନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କଲା ଚୀନ, ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ହାତ ବଢ଼ାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ଡ୍ରାଗନ?
Khabar Odisha:Nation-China-supported-India-on-BRICS-meeting-hosting-in-New-Delhi

ବେଜିଂ, ଫେବୃଆରୀ ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଚୀନ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ବ୍ରିକ୍ସ ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନକୁ ସୋମବାର ସମର୍ଥନ ଜଣାଇଛି । ଚୀନ କହିଛି ଯେ, ୫ଟି ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାର ସଂଗଠନ ବ୍ରିକ୍ସରେ ସହଯୋଗକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଲାଗି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସହିତ ମିଶି କାମ କରିବେ । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବ୍ରାଜିଲ, ରୁଷିଆ, ଭାରତ, ଚୀନ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ସଂଗଠନ ବ୍ରିକ୍ସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବ । ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତୁତି ବ୍ରିକ୍ସ ବାର୍ଷିକ ସମ୍ମିଳନୀର ଆୟୋଜନ କରିବାର ଅଛି । 

ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୧୯ରେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀସ୍ଥିତ ସୁଷମା ସ୍ୱରାଜ ଭବନସ୍ଥିତ ବ୍ରିିକ୍ସ ସଚିବାଳୟରେ ଭାରତର ବ୍ରିକ୍ସ ୱେବସାଇଟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଚଳିତ ବର୍ଷ ବ୍ରିକ୍ସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା ଭାରତ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯିବାକୁ ନେଇ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ଉପରେ ଚୀନ ବିଦେଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ୱାଙ୍ଗ ଭେନବିନ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ବେଜିଂ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀର ଆୟୋଜନରେ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନକୁ ସମର୍ଥନ ଜଣାଉଛି । ୱାଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶର ଗ୍ଲୋବାଲ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ବ୍ରିକ୍ସ ସହଯୋଗର ପ୍ରଣାଳୀ । ବିଗତ ବର୍ଷଗୁଡ଼ିକରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖାଯାଇଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାମଲାରେ ବ୍ରିକ୍ସ ଏବେ ସକରାତ୍ମକ, ସ୍ଥିର ଏବଂ ସୃଜନାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅଟେ । 

 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment