ଖୁସି ଖବର, ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ୱର 12 ତାରିଖରେ ଆମେରିକାରେ ଦିଆଯିବ ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟୀକା
Khabar Odisha:Good-news-on-the-Corona-vaccine-the-first-vaccine-may-be-released-in-the-US-on-December-12
ୱାଶିଂଟନ, ନଭେମ୍ବର ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ମହାମାରୀ କରୋନାକୁ ନେଇ ଆତଙ୍କିତ ହୋଇପଡିଥିବା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ମହାମାରୀ କରୋନାକୁ ହରାଇବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ରାଷ୍ଟ୍ରର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କରୋନା ଟୀକା ପାଇଁ ଜୋରସୋରରୋ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଏହି ଦିଗରେ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଅତୁଳନୀୟ ଉଦ୍ୟମ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ ଟିକା ବିଷୟରେ ଏକ ବଡ଼ ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଟିକା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମୁଖ୍ୟ ମୋନସେଫ ସାଲୁଇ ଏକ ବଡ ଘୋଷଣା କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ଡିସେମ୍ୱର 11 କିମ୍ୱା 12 ତାରିଖ ଦିନ ଆମେରିକାରେ ପ୍ରଥମ କରୋନା ଟୀକା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ।

ବାସ୍ତବରେ, କରୋନା ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଆମେରିକାର ବୃହତ୍ କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର ଆମେରିକାର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଷଧ ପ୍ରଶାସନରେ ଏକ ଆବେଦନ ଦାଖଲ କରିଛି ଏବଂ ଏହି ଟିକାକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ମାଗିଛି । 10 ଡିସେମ୍ବରରେ FDA ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପରାମର୍ଶଦାତା କମିଟି ବୈଠକ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି |

ଆମେରିକୀୟ କମ୍ପାନୀ ଫାଇଜର କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିରୁଦ୍ଧରେ 95% ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଏବଂ ଏହାର ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଆମେରିକା ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ଚାହୁଁଛି। ଫାଇଜର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶୀଘ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବ।

ସିଏନ୍ଏନ୍ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସାଲୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ବୈଠକରେ ଟୀକାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ ତେବେ ତା ପରଦିନ ଏହି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଟିକା ଆଣିବା ଯେଉଁଠାରେ ଅନୁମୋଦନ ହେବାର 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇ ପାରିବ । ତେଣୁ ମୁଁ ଆଶା କରେ 11 କିମ୍ବା 12 ଡିସେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଏହା ହୋଇପାରେ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଗତ ବୁଧବାର ଦିନ ହିଁ ଫାଇଜର କମ୍ପାନୀ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହାର ଟିକା ପରୀକ୍ଷଣର ଶେଷ ଫଳାଫଳରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହାର କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଟିକା 95 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। ଯାହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଆଶ୍ୱସ୍ତିକର ଖବର ଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment