ମାସକୁ ଏବେ୧୦ ହଜାର କୋଟି ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ କରୁଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର,ହେଲେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ବଢିପାରି ନାହିଁ ଖର୍ଚ୍ଚ
Khabar Odisha:The-state-government-is-now-collecting-Rs-10000-crore-a-month-in-revenue-but-the-cost-of-infrastructure-has-not-increased

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଅକ୍ଟୋବର ୧୬(ଖବର ଓଡିଶା): ଏବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ମାସକୁ ହାରାହାରୀ ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ଚଳୀତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୯,୮୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଧାରା ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ରାଜସ୍ୱ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସଦ୍ୟତମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରାଜସ୍ୱରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୩୦ ସୁଦ୍ଧା ୨୦୨୧-୨୨ ମଧ୍ୟରେ ୧, ୨୫, ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖାଯାଇଥିବାବେଳେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୫୭, ୬୨୮ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି। ଯାହା ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ ପାଇଁ ବଜେଟର ଆନୁମାନିକ ୪୬ ପ୍ରତିଶତ ।

ତେବେ ସମୁଦାୟ ରାଜସ୍ୱ ରସିଦରେ ନିଜସ୍ୱ ଟ୍ୟାକ୍ସ, ନିଜସ୍ୱ ଅଣ-ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏବଂ ସେୟାର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏବଂ ୨୦୨୦-୨୧ ରେ କେନ୍ଦ୍ରର ଅନୁଦାନ ୧,୦୬,୮୯୧ କୋଟି ଥିଲା । ପାଖାପାଖି ୨୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଧିକ ରାଜସ୍ୱ ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଟ୍ରେଣ୍ଡଗୁଡିକ ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଅଧିକ ସଂଗ୍ରହ ହେବ। ରାଜ୍ୟର ନିଜସ୍ୱ ଟିକସ ରାଜସ୍ୱ ଏବଂ ଅଣ-ଟିକସ ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଅନୁଦାନ ଏବଂ ସେୟାର ଟିକସ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ନିଜସ୍ୱ ଟିକସ ରାଜସ୍ୱକୁ ନେଇ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ୧୧,୭୫୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ପ୍ରାୟ ୩୧ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ବଜେଟର ଆକଳନ ଲକ୍ଷ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୪୭ ପ୍ରତିଶତ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି। ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାବେଳେ ଅନେକ ବିକାଶ ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଖର୍ଚ୍ଚ ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟରେ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢିପାରି ନାହିଁ, ଯାହା ଚିନ୍ତାର କାରଣ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ବଜେଟ୍ ଆକଳନର ୪୯.୯୬ ପ୍ରତିଶତ ସହିତ ଖର୍ଚ୍ଚ ତାଲିକାରେ କୃଷି ବିଭାଗ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି। କୋଭିଡ୍ ପରବର୍ତ୍ତି ସମୟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅଧିକ ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଣ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବାରୁ ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ରର ଖର୍ଚ୍ଚ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଜୋର ଦିଆଯାଇଛି। ତଥାପି, ମତ୍ସ୍ୟ ଓ ପଶୁ ସମ୍ପଦ ବିକାଶ ବିଭାଗ କ୍ଷେତ୍ର କୃଷିର ଖର୍ଚ୍ଚ ସ୍ତର ସହିତ ମେଳ ଖାଇ ପାରି ନାହିଁ, ଯଦିଓ ପ୍ରାଥମିକ କ୍ଷେତ୍ରର ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାର ଅଧିକ ପରିସର ଅଛି ଯାହା ଚାଷୀଙ୍କ ଆୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment