ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବାଳିକାଙ୍କୁ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ-ତାଲିବାନ
Khabar Odisha:Soon-girls-will-be-allowed-to-go-to-secondary-school---Taliban

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୧୬(ଖବର ଓଡିଶା): ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନ ତାଙ୍କୁ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରିବେ ଯେ ସମସ୍ତ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବାଳିକାଙ୍କୁ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ । ଗତ ସପ୍ତାହରେ କାବୁଲ ଗସ୍ତରେ ଆସିଥିବା ୟୁନିସେଫର ଡେପୁଟି କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓମାର ଅବଦୀ ଜାତିସଂଘ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୩୪ ଟି ପ୍ରଦେଶ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚଟି - ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମରେ ବାଲଖ, ଜାୱଜନ ଏବଂ ସାମଙ୍ଗାନ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବରେ କୁଣ୍ଡୁଜ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମରେ ଉରୋଜଗାନ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। 

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଲିବାନର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଏକ ଢାଞ୍ଚାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ଝିଅ ଷଷ୍ଠ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଅଧିକ ପାଠପଢା ଜାରି ରଖିବେ, ଯାହା “ଏକ ମାସରୁ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ” ପ୍ରକାଶ ପାଇବ। ୧୯୯୬-୨୦୦୧ ରୁ ତାଲିବାନର ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ପୂର୍ବ ଶାସନ କାଳରେ ସେମାନେ ବାଳିକା ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଅଧିକାରକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟ ତଥା ଜନଜୀବନରେ ବାରଣ କରିଥିଲେ। ଆମେରିକା ଏବଂ ନାଟୋ ସୈନ୍ୟମାନେ ୨୦ ବର୍ଷ ପରେ ଦେଶରୁ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପ୍ରତ୍ୟାହାରର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଥିବାରୁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ୧୫ ଅଗଷ୍ଟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରଠାରୁ ତାଲିବାନ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ତଥା କାର୍ଯ୍ୟ ଅଧିକାରକୁ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଚାପରେ ଆସିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment