ଚୀନରେ ପୁଣି ଥରେ ବ୍ୟାପିଲାଣି କରୋନା, ଦୁଇଟି ସହରକୁ କରାଗଲା ଲକଡାଉନ
Khabar Odisha:China-has-once-again-spread-the-corona-virus-with-two-cities-being-locked-down
ବେଜିଂ, ମେ ୧୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କିଛି ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ ନିଜ ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଯାଇଥିବା ନେଇ ଦାବି କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପତ୍ରିକା ଡେଲି ମେଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଇନାରେ କରୋନାର ନୂଆ ମାମଲା ରହସ୍ୟମୟ ଭାବରେ ଫେରି ଆସୁଛି। ଚୀନ୍‌ର ଅତି କମରେ 2 ଟି ସହର 'ୱୁହାନ୍ ଷ୍ଟାଇଲ୍'ରେ ତାଲା ପଡିଛି।

ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବର ଡୋଙ୍ଗବେଇ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବ୍ୟାପିଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 10.8 କୋଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ସମଗ୍ର ଡୋଙ୍ଗବାଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଲକଡାଉନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ନେଇ ସୂଚନା ମିଳୁଛି।

ସେହିଭଳି ଜିଲିନ୍ ପ୍ରଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ବସ୍ ସୁବିଧା ବନ୍ଦ ରହିଛି। ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ୱାରାଣ୍ଟିନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଘଟୁଛି ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ଯରାଷ୍ଟ୍ର ମାନଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱାସ ଦେଉଛି ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ ଚୀନରେ ଶେଷ ହୋଇଛି। ତେବେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ଜିଲିନରେ 38 ଟି କରୋନା ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ନେଇ ଚୀନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଚୀନ୍‌ର ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳର ଜିଲିନ୍ ସହରର 2 ଟି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ମଧ୍ୟ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଯେଭଳି ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କରୋନା ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଚିକିତ୍ସିତ ହୋଇପାରିବେ ସେ ନେଇ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ବନ୍ଦୋବସ୍ତ କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି |

ଜିଲିନ୍ ରାଜ୍ୟର ଦୁଇଟି ସହରରେ କଡ଼ା ଲକଡାଉନ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି । ଏହା ପରେ, ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିସ୍ତାର ହେବାର ବିପଦ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି |

ଜିଲିନ୍ ରାଜ୍ୟର କରୋନା ବ୍ୟାପିଥିବା ଶୁଲାନ୍ର ସହରର ଜନସଂଖ୍ୟା ପ୍ରାୟ 7 ଲକ୍ଷ | ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଶୁଲାନ ସହରରେ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକଡାଉନ ନିୟମ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ କଠୋର ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ।

ତେବେ ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୱୁହାନରୁ ତାଲା ହଟାଇ ଚାଇନା ଦେଶରେ ସ୍ୱାଭାବିକତା ଦେଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଏଭଳି ନୂଆ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ ହେବା ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଛି। ଚାଇନାରେ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ବିଶ୍ୱ ଆଗରେ ପ୍ରକାଶ କରୁଥିବା କରୋନା ଆକଳନକୁ ନେଇ ଅନେକ ଦେଶ ଏହାର ଆକଳନ ଉପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସନ୍ଦେହ କରୁଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment