ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଜିଏସଟିରୁ ପ୍ରାୟ 1.05 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛନ୍ତି ସରକାର
Khabar Odisha:GST-revenue-of-Rs-105-lakh-crore-in-November
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ସରକାର ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର (ଜିଏସଟି) ରୁ ପ୍ରାୟ 1.05 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆୟ କରିଛନ୍ତି।

ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ମୋଟ 1,04,963 କୋଟି ଜିଏସଟି ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି । ଏଥିରେ 19,189 କୋଟି ଟଙ୍କାର କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜିଏସଟି ରହିଥିବାବେଳେ 25,540 କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ରହିଥିବାବେଳେ 22,078 ଦ୍ରବ୍ୟ ପରିବହନ ଓ ଆମଦାନୀ ଜିଏସଟି ରହିଥିବାବେଳେ 51,992 କୋଟି ଟଙ୍କାର ଅନ୍ତରାଜ୍ୟ ଜିଏସଟି ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ଏଥିରୁ ପ୍ରାପ୍ତ ସେସରେ 8,242 କୋଟି ଟଙ୍କା (ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀରେ ସଂଗୃହିତ 809 କୋଟି ଟଙ୍କା) ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି | ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ନଭେମ୍ବର 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା GSTR-3B ରିଟର୍ଣ୍ଣର ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା 82 ଲକ୍ଷ ଥିଲା |

ଆଇଜିଏସଟିରୁ କେନ୍ଦ୍ରକୁ 22,293 କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ନିୟମିତ ସମାଧାନ ଭାବରେ ରାଜ୍ୟକୁ 16,286 କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ନିୟମିତ ସମାଧାନ ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ମୋଟ ଆୟ 41,482 କୋଟି ଏବଂ 41,826 କୋଟି ଅଟେ । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ରାଜସ୍ୱ ପୂର୍ବ ବର୍ଷର ସମାନ ମାସରେ ଜିଏସଟି ରାଜସ୍ୱ ତୁଳନାରେ 1.4 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ। ଗତ ବର୍ଷର ସମାନ ମାସରେ ଆମଦାନୀରୁ ଆୟ 4.9 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଏବଂ ଘରୋଇ କାରବାରରୁ ଆୟ (ସେବା ଆମଦାନୀକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି) 0.5 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment