ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରୁ ଝଟକା, ଏଣିକି ମହଙ୍ଗା ହେବ ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଖାଦ୍ୟ ମଗାଇବା
Khabar Odisha:From-the-beginning-of-the-year-it-will-be-very-expensive-to-order-food-online
ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଫୁଡ୍ ଡେଲିଭେରି ସେବା ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ସ୍ୱିଗି ଏବଂ ଜୋମାଟୋ ଭଳି କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକୁ ଶନିବାର ଠାରୁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଟିକସ ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ଜମା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଖାଦ୍ୟ ବିକ୍ରେତା ଭାବରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜିଏସ୍‌ଟି ସୀମା ବାହାରେ ଥିବାବେଳେ ଏବେ ଏହି କମ୍ପାନୀ ମାନେ ଜିଏସ୍‌ଟି ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଯେତେବେଳେ ଏହି ଅନଲାଇନ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ସେବା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସମ୍ପ୍ରତି, ଜିଏସ୍‌ଟି ଅଧୀନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟଗୁଡିକ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସଂଗ୍ରହ ଏବଂ ଜମା କରୁଛନ୍ତି।

ଏଥିସହ, ଉବେର ଏବଂ ଓଲା ପରି କ୍ୟାବ ଏଗ୍ରିଗେଟରମାନଙ୍କୁ ଜାନୁଆରୀ ୧ ରୁ ୨ ଏବଂ ୩ ଚକିଆ ଯାନ ବୁକ୍ କରିବା ପାଇଁ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର (ଜିଏସ୍‌ଟି) ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏବଂ ଜୋତା ଗୁଡିକ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଶନିବାର ଠାରୁ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଟିକସ ବୃଦ୍ଧିି ପାଇବ। 

ସେହିପରି ଆଜିଠାରୁ ଜିଏସ୍‌ଟି ଆଦାୟ ଉପରେ ଅନେକ ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ, ଜିଏସ୍‌ଟି ଫେରସ୍ତ ଦାବିରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଆଧାର ପ୍ରାମାଣିକରଣ, ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟବସାୟ ଟିକସ ଦେଇ ନାହିଁ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ପୂର୍ବ ମାସରେ ଜିଏସ୍‌ଟିଆର-୧ ଦାଖଲ କରିଛି ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜିଏସ୍‌ଟିଆର-୩ବି ଦାଖଲ ସୁବିଧାକୁ ଅବରୋଧ କରିବା।

ସମ୍ପ୍ରତି, ଯଦି ବ୍ୟବସାୟ ପୂର୍ବ ଦୁଇ ମାସର ଜିଏସ୍‌ଟିଆର-୩ବି ଫାଇଲ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ ତେବେ ବାହ୍ୟ ଯୋଗାଣ କିମ୍ବା ଜିଏସ୍‌ଟିଆର-୧ ପାଇଁ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ଉପରେ ଆଇନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment