ଖୁସି ଖବର : ଭାରତକୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ମିଳିବ କରୋନା ଟିକା ମୋଡର୍ନା, ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ରହିବ ଦାମ
Khabar Odisha:coronavirus-latest-news-moderna-will-charge-govts-between-25-to-37-dollar-per-dose-for-its-covid-19-vaccine
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,ନଭେମ୍ବର 20 (ଖବର ଓଡିଶା)

କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଭାରତ ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର 213 ଦେଶକୁ କବଳିତ କରିଛି  । କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢି ଚାଲିଛି  ।   ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କରୋନା ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅନେକ ଟିକା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି  ।  କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହି ଟିକା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ 94.5 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ  ।  

 କରୋନା ସମୟରେ ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିବା ଦାବି କରିଛନ୍ତି   ଏହିପରି ଏକ କମ୍ପାନୀ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ମୋଡର୍ନା   । କମ୍ପାନୀ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଏହି ଟିକା କରୋନା ଭୂତାଣୁ ଉପରେ 94.5 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ   ଏହି ଟିକା ପାଇଁ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ମୋଡର୍ନାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗରେ ଅଛି   କମ୍ପାନୀର ସିଇଓ ଷ୍ଟିଫେନ୍ ବେନସାଲ ଶନିବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡୋଜ ଅନୁଯାୟୀ ଟିକା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ 25–37 ଡଲାର (1,854.07– 2,744.02 ଟଙ୍କା) ଦେବାକୁ ପଡିବ  । ଷ୍ଟିଫେନ୍ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ଟିକା ମୂଲ୍ୟ ଫ୍ଲୁ ଟିକା ସହିତ ସମାନ, ଯାହା 10-50 ଡଲାର (741.63-3,708.13 ଟଙ୍କା) ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି   ସୋମବାର ଏହି ଆଲୋଚନାରେ ଜଡିତ ଜଣେ ୟୁଏଇ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁରୋପୀୟ ଆୟୋଗ ଏହାର ଟୀକାକରଣର ଡୋଜ ପିଛା 25 ଡଲାର (1,854.07) ମୂଲ୍ୟରେ ଯୋଗାଣ ପାଇଁ ମୋଡର୍ନା ସହ କାରବାର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି 

ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣର ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ତଥ୍ୟକୁ ଆଧାର କରି କୋଭିଡ -19 କୁ 94.5 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋକିବାରେ ଏହି ଟିକା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ମୋଡର୍ନା କହିଛନ୍ତି  । ଏହା ସହିତ, ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟ ଟିକା ବିକାଶକାରୀ ହୋଇପାରିଛି, ଯାହାର ଟିକା ଫଳାଫଳ କୌଣସି କମ୍ପାନୀ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ | ମୋଡର୍ନାଙ୍କ ଟିକା ଫାଇଜରଏବଂ ବାୟୋନଟେକ ଅନୁସରଣ କରେ    MRNA-1273 ନାମରେ ବିକଶିତ ଏହି ଟିକା ଶୀଘ୍ର ବଜାରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି  

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment