କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ଅବହେଳା ଯୋଗୁଁ ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
Khabar Odisha:Twins-die-due-to-negligence-in-treatment-of-pregnant-women-with-corona-disease
କେରଳ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କେରଳରେ ଏକ ହୃଦୟ ବିଦାରକ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଜଣେ ମହିଳା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳା ହେତୁ ଯାଆଁଳା ସନ୍ତାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଏହି ଘଟଣାରେ କେରଳ ସରକାର କଠୋରତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏହି ଘଟଣା ମାଲାପୁରାମର ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଚିକିତ୍ସା ନକରି ଦୁଇ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ହରାଇଥିଲେ। ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ କରୋନା ନାମରେ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ପୀଡିତାଙ୍କ ନାମ ଶେହଲା, ଯିଏ ମାଲାପୁରାମର ନିବାସୀ । ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଆରମ୍ଭରେ ଶେହଲା କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଥିଲା। ସେ କିଛି ଦିନ ଘରେ ରହିଲେ, କିନ୍ତୁ ପରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇବା ପରେ ସେ ଏକ ଘରୋଇ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କଲେ।

ଶେହଲାଙ୍କ ବାପା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ଡାକ୍ତରଖାନା ଯିବାବେଳେ ସେଠାରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ । ଶନିବାର ସୁଦ୍ଧା ଶେହଲା ପ୍ରସବ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ପରେ ତାଙ୍କୁ ମେଡିକାଲକୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ସେହି ଡାକ୍ତରଖାନା କୋଭିଡଙ୍କ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି କହି ଶେହଲାଙ୍କୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲା।

ପରଦିନ ତାଙ୍କୁ କୋଜିକୋଡେ ମେଡିକାଲ ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଗଲା । ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ସେଠାରେ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ରୋଗୀକୁ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇ ନଥିଲା। ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରଶାସନ କହିଲେ ଯେ ଏଠାରେ ସେମାନଙ୍କର କୌଣସି ପ୍ରସୂତି ବିଶେଷଜ୍ଞ ନାହାଁନ୍ତି, ତେଣୁ ମହିଳାଙ୍କୁ କୋଜିକୋଡେ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ନିଆଗଲା। ଏହି ସବୁ ପରିସ୍ଥିତିର ପରେ ପରିବାର ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ କେଏମସିଟି ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିଆଗଲା, ମହିଳାଙ୍କୁ ଏଠାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ସ୍କାନ ପରେ ଏହି ଡାକ୍ତରଖାନା ମଧ୍ୟ ମହିଳାଙ୍କୁ କୋଜିକୋଡେ ମେଡିକାଲକୁ ନେବାକୁ କହିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅପରେସନ୍ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ଯାଆଁଳା ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଥିଲା।

ଏହି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ପରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କେ.କେ ସେଲଜା ତଦନ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ତଦନ୍ତ ପରେ ତୁରନ୍ତ ରିପୋର୍ଟ ଡକାଇବାକୁ ସେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାକୁ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଅଭିଯୁକ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନା ବିରୋଧରେ କଡା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment