ବଦଳିବ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟର ସମୟ ସୀମା, ଏଣିକି ଆଉ 8 ଘଣ୍ଟା ନୂହଁ 12 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିବାକୁ ପଡିବ କାମ
Khabar Odisha:The-work-has-to-be-done-for-12-hours-not-8-hours
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଏଣିକି ଅଫିସରେ ଅଧିକ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ପଡିବ । କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ଦିନକୁ 8 ଘଣ୍ଟାରୁ ବୃଦ୍ଧି କରି 12 ଘଣ୍ଟା କରିବାକୁ ସରକାର ବିଚାର କରୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ବାସ୍ତବରେ ସଂସଦରେ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ଦିନକୁ ସର୍ବାଧିକ 12 ଘଣ୍ଟାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିକଟରେ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ସର୍ବାଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ ହେଉଛି 8 ଘଣ୍ଟା |

ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ 12 ଘଣ୍ଟିଆ ଶିଫ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି –

ବୃତ୍ତିଗତ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟ ସର୍ତ୍ତ / OSH କୋଡ୍ 2020 ର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସର୍ବାଧିକ 12 ଘଣ୍ଟିଆ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଛି | ଏହା ମଧ୍ୟରେ ଖିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବ୍ୟବଧାନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି | ତେବେ, ନଭେମ୍ବର 19, 2020 ରେ ସୂଚିତ ହୋଇଥିବା ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିୟମରେ, ସାପ୍ତାହିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ 48 ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ରଖାଯାଇଛି | ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନୁଯାୟୀ, କାର୍ଯ୍ୟ ସପ୍ତାହ ଛଅ ଦିନ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦିନ ଆଠ ଘଣ୍ଟିଆ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ଗୋଟିଏ ଛୁଟିଦିନ ରହିଛି |

ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ଭିନ୍ନ ଜଳବାୟୁ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହା କରାଯାଇଛି। ଏହା ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସମୟ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଅଧିକ ଦରମା ମାଧ୍ୟମରେ ଅଧିକ ରୋଜଗାର କରିବାରେ ସହଜ କରିବ। ଅଧିକାରୀ ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିୟମରେ ଆବଶ୍ୟକ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆଠ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ନିଜ ଉଚିତ୍ ମୂଲ୍ୟ ପାଇପାରିବେ।

OSH କୋଡର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେକୌଣସି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନରେ ଓଭରଟାଇମ୍ ଗଣିବାରେ 15 ରୁ 30 ମିନିଟ୍ ସମୟକୁ 30 ମିନିଟ୍ ଭାବରେ ଗଣାଯିବ | ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଧୀନରେ, 30 ମିନିଟରୁ କମ୍ ସମୟକୁ ଓଭରଟାଇମ୍ ଭାବରେ ଗଣନା କରାଯାଏ ନାହିଁ |

ଗୋଟିଏ ସପ୍ତାହରେ 48 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ କାମ ନାହିଁ –

ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନିୟମରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କୌଣସି ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ସପ୍ତାହରେ 48 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ କୌଣସି ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ତାଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ । କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ଏପରି ଭାବରେ ସଜାଇବାକୁ ପଡିବ ଯେ ବିଶ୍ରାମ ପାଇଁ ବ୍ୟବଧାନ ସମୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି କାର୍ଯ୍ୟ ଦିନ କୌଣସି ଦିନ 12 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ହେବ ନାହିଁ |

ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 12 ଘଣ୍ଟା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ପ୍ରତି ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ଅନ୍ତରାଳେ ବିଶ୍ରାମ ପାଇଁ ସମୟ ଦିଆଯିବ। କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଅତିକମରେ ଅଧ ଘଣ୍ଟାର ବ୍ୟବଧାନ ବିନା ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ନାହିଁ | ସପ୍ତାହ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୈନିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟକୁ ଏପରି ଭାବରେ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ସେମାନେ ସମଗ୍ର ସପ୍ତାହର କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟ 48 ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ହେବେ ନାହିଁ |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment