କେନ୍ଦ୍ର ବିତ୍ତ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ତରଫରୁ ଜାରି ହେଲା ୟୁନିୟନ ବଜେଟ ମୋବାଇଲ ଆପ, ରହିଛି ଏସବୁ ସୁବିଧା
Khabar Odisha:The-Union-Budget-Mobile-App-has-been-launched-by-the-Union-Ministry-of-Finance
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଫେବୃଆରୀ ପହିଲାରେ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଶନିବାର ହାଲୱା ସମାରୋହରେ 'ୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍' ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ ହେବା ପରେ ଭାରତରେ କାଗଜବିହୀନ ବଜେଟ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବଜେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ ହେବନାହିଁ  । ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ଏବଂ ସଦସ୍ୟମାନେ ସହଜରେ ବଜେଟ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ପାଇପାରିବେ ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ହେତୁ ବଜେଟ୍ କାଗଜରେ ବଜେଟ୍ ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍ କରାଯାଇ ନାହିଁ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ମଧ୍ୟ କାଗଜରେ କରାଯିବ ନାହିଁ। ୨୯ ଜାନୁଆରୀରେ ସଂସଦରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସମୀକ୍ଷା ଉପସ୍ଥାପନ କରାଯିବ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଉଭୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଫର୍ମରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ।

'ୟୁନିଅନ୍ ବଜେଟ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍'ର ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ ହେଉଛି-

୧-'ୟୁନିଅନ୍ ବଜେଟ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍' ଦୁଇଟି ଭାଷାରେ ଯଥା ଇଂରାଜୀ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଆପ୍ ଉଭୟ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଏବଂ ଆଇଓଏସ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଫୋନରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇପାରିବ ।  

୨- ଏହି ମୋବାଇଲ୍ ଆପରେ ସମସ୍ତ ୧୪ଟି ବଜେଟ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ରହିଛି । ଏଥିରେ ବାର୍ଷିକ ଆର୍ଥିକ ବିବରଣୀ, ଅନୁଦାନର ଚାହିଦା, ଫାଇନାନ୍ସ ବିଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

୩- ଏହି ଆପର ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ​​ହେଉଛି ଡାଉନଲୋଡ୍, ପ୍ରିଣ୍ଟିଙ୍ଗ୍, ସର୍ଚ୍ଚ, ଜୁମ୍ ଇନ୍ ଏବଂ ଆଉଟ୍, ବାହ୍ୟ ଲିଙ୍କ୍ ଭଳି ସୁବିଧା ରହିଛି  । ଏହାର ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ସୁବିଧାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇପାରିବ 

୪- ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଦ୍ବାରା ୧ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ସଂସଦରେ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଏହି ଆପରେ ସମସ୍ତ ବଜେଟ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

ଆପ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ଏହା କେଉଁଠାରୁ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ତାହା ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଏଥିପାଇଁ ଆପ୍ ଷ୍ଟୋର୍‌ରୁ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ।ଏହା ସହିତ, ୟୁନିୟନ ବଜେଟ୍ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ www.indiabudget.gov.in ରୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜାନୁଆରୀ ୨୯ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଫେବୃଆରୀ ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ଏହା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ ୮ ମାର୍ଚ୍ଚରୁ ୮ ଏପ୍ରିଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିବାଦନ ସହିତ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment