ଶେଷ ହେଲା ସମସ୍ତ ପ୍ରତୀକ୍ଷାର ଅନ୍ତ, ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ଥାପନ କଲେ ଶିଳା
Khabar Odisha:PM-Modi-laid-the-foundation-stone-of-a-grand-Ram-temple-Jai-Shri-Ram-echoed-all-over-the-country
ଅଯୋଧ୍ୟା, ଅଗଷ୍ଟ ୦୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଅପେକ୍ଷା କରିଥିବା କୋଟି କୋଟି ହିନ୍ଦୁଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜି ଆସିଛି ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ । ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଥମ ଇଟା ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ଭୁମି ପୂଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପୂର୍ବରୁ ପିଏମ ମୋଦୀ ପାରିଜାତ ଫୁଲର ଏକ ବୃକ୍ଷ ରୋପଣ କରିଥିଲେ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ, ରାଜ୍ୟପାଳ ଆନନ୍ଦୀବନ ପଟେଲ, ଆରଏସଏସ ମୁଖ୍ୟ ମୋହନ ଭଗବତ ଏବଂ ଶ୍ରୀ ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ତୀର୍ଥ କ୍ଷେତ୍ରର ଟ୍ରଷ୍ଟ ସଭାପତି ନିତ୍ୟ ଗୋପାଳ ଦାସଙ୍କ ସମେତ କେବଳ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ହିଁ ପୂଜାସ୍ଥଳୀରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଏଥି ସହିତ, 36 ଟି ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ପରମ୍ପରାର 135 ସାଧୁଙ୍କୁ ମିଶାଇ ଏହି ମହାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ 175 ଜଣ ବିଶିଷ୍ଟ ଅତିଥିଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା | ରାମ ମନ୍ଦିରର ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସମାରୋହର ଶୁଭ ସମୟ 32 ସେକେଣ୍ଡ ଥିଲା, ଯାହା ବୁଧବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ 12 ଘଣ୍ଟା 44 ମିନିଟ 8 ସେକେଣ୍ଡରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ 12ଘଣ୍ଟା 44 ମିନିଟ 40 ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ହିଁ ରହିଥିଲା ​​|

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଆଜି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ଆଖି ଭାରତ ଉପରେ ରହିଥିଲା, ଏହି ମହାନ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଅଯୋଧ୍ୟା ସମେତ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଉତ୍ସବର ମାହୋଲ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି | ଏହି ଅବସରରେ ସାରା ଦେଶରେ ଥିବା ରାମ ଭକ୍ତମାନେ ମନ୍ଦିରର ମୂଳଦୁଆ ନେଇ ଉତ୍ସବ ମନାଉଛନ୍ତି । ଦୀର୍ଘ 29 ବର୍ଷ ପରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ରାମ ଜନ୍ମଭୂମିରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିଥିବା ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି । ଗତ ବର୍ଷ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଐତିହାସିକ ରାୟରେ ବିବାଦୀୟ ସ୍ଥାନକୁ ରାମ ମନ୍ଦିର ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଏଠାରେ ଭବ୍ୟ ଶ୍ରୀରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment