ଚୀନ ପାଇଁ ବଢିଲା ଅଡୁଆ, ହାତ ମିଳାଇଲେ ଆମେରିକା ଓ ବୁଲଗେରିଆ
Khabar Odisha:china-failed-on-this-new-front-see-what-bulgaria-has-done-in-5g-manner
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଚୀନ୍‌ର ଏପରି ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ଦେଶ ତା ଠାରୁ ସବୁ ସମ୍ପର୍କ ଛିନ୍ନ କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ଭାରତ ଚୀନ୍ କୁ ପ୍ରତିଥର କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦେବା ସହିତ ଏବେ ଚୀନ୍ କୁ ଆଉ ଏକ ଝଟକା ମିଳିଛି ।5G ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ନେଇ ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଲାଭ କରିଥିବା ଚୀନ୍ ର ଏବେ ଅର୍ଥନୌତିକ ମେରୁଦଣ୍ଡ ଦୋହଲିବାରେ ଲାଗିଛି ଏହି ସମୟରେ ବୁଲଗେରିଆ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ମୁହଁ ଫେରାଇ ଆମେରିକା ସହିତ 5G ଚୁକ୍ତି କରିଛି ଚାଇନାର  ବାଲକୋନ ଦେଶର ଅନ୍ୟ କେତେକ ଦେଶ ପରି ବୁଲଗେରିଆ ମଧ୍ୟ 5G ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉପରେ ଆମେରିକା ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। ବୁଲଗେରିଆର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ନିଜ ଦେଶର 5G ଇକୋଲୋଜିରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ବାଲକାନ ଅଞ୍ଚଳର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଯେପରିକି ଉତ୍ତର ମେସିଡୋନିଆ ଏବଂ କୋସୋଭୋ ମଧ୍ୟ ଆମେରିକା ସହିତ ସମାନ ଚୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବୁଲଗେରିଆ ନିକଟରେ 'ସ୍ୱଚ୍ଛ ନେଟୱାର୍କ' ସୁରକ୍ଷା ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚାଇନାର କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ୫ଏ ପରିବେଶରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ। ଆମେରିକା ଚୀନ୍ ପ୍ରତି ସ୍ୱର ଜାରି ରଖିଛି। ଆମେରିକା ସହିତ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟର ଅନେକ ଦେଶ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସରକାର ହାଇ-ଟେକ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ହୁଆୱେ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରତି ଗୁପ୍ତଚରତା ବୃଦ୍ଧି କରିପାରନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment