ଲଞ୍ଚ ହେଲା ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟଟେରି ଚାଳିତ ପରିବହନ ଜାହାଜ, ସମୁଦ୍ରରେ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବାରେ କରିବ ସାହାଯ୍ୟ
Khabar Odisha:Launched-as-worlds-first-battery-powered-transport-ship-it-will-help-prevent-pollution-at-sea

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ନଭେମ୍ବର ୨୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଗୋଟିଏ ପଟେ ପୃଥିବୀର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ପାଲଟିଥିବା ବେଳେ ଏହାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ନରୱେ ଏଥିପାଇଁ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। । ନରୱେ ବ୍ୟାଟେରୀରେ ଚାଲୁଥିବା ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଜାହାଜକୁ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ଏହି କାରଣରୁ, ବାୟୁରେ ଧୂଆଁ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ବିସ୍ତାର ହେବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମୁଦ୍ରରେ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହି ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାଳିତ ଜାହାଜ ଦ୍ୱାରା ମାଲ ପରିବହନ ହେବ, ଏହାର ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାର । ଏହି ଜାହାଜଟି ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଅବତରଣ କରିଛି । ଏହି ଜାହାଜ ତିଆରି କରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ରୋକିବା ।

ଏହି ଇ-କାର୍ଗୋକୁ ୟାରା ବିର୍କଲ୍ୟାଣ୍ଡ ନାମ ଦିଆଯାଇଛି । ଏହାର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଏହା କୌଣସି ନିର୍ଗମନ ବିନା ସମୁଦ୍ରରେ ଯାତ୍ରା ଶେଷ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଏଥିରେ କୌଣସି କ୍ରୁ ରହିବ ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହା କ୍ରୁ ବିନା ଜାହାଜ ହେବ । ସେନ୍ସର ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ଜାହାଜ ଏକ ସମୟରେ ୭.୫ ନ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ମାଇଲ୍ ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରିପାରିବ । ଏହି ୮୦ ମିଟର ଲମ୍ବା ଜାହାଜରେ ୩୨୦୦ ଡେଡୱେଟ୍ ଟନ୍ ବହନ କରିବାର କ୍ଷମତା ଅଛି । ଏହା ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶକ୍ତିରୁ ଆବଶ୍ୟକ ଶକ୍ତି ପାଇଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ବୋର୍ଡରେ ଥିବା ମେସିନ୍ ରୁମ୍‌କୁ ଆଠଟି ବ୍ୟାଟେରୀ କୋଚ୍ ସହିତ ବଦଳାଯାଇଛି । ଏହା ଜାହାଜକୁ ପ୍ରାୟ ୬.୮ ମେଗାୱାଟ ଶକ୍ତି ଦେବ ଏବଂ ଜାହାଜଟି ଗତି ସହିତ ଗତି କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ ।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଗଲେ ୨୦୫୦ ସୁଦ୍ଧା ସମୁଦ୍ରରେ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ପ୍ରାୟ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ବାର୍ଷିକ ପ୍ରାୟ ୪୦ ହଜାର ଡିଜେଲ ଚାଳିତ ଟ୍ରକ୍ ରାସ୍ତାରେ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ। ଏହି ଜାହାଜ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ଅକ୍ସାଇଡ୍ ଏବଂ ସିଓ୨ ନିର୍ଗମନକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏଥିସହ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏହା ବାୟୁରେ ଧୂଳି ଉଡିବା ଏବଂ ଶବ୍ଦ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment