କରୋନାର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଦୁର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆୟ ଆବଶ୍ୟକ- FICCI ସଭାପତି
Khabar Odisha:Urgent-Direct-Income-Support-Measures-Needed-To-Boost-Demand-Ficci

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ 1(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଦେଶରେ ଚାହିଦା ବଢାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆୟ ସହାୟତା ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା FICCI ଅନୁରୋଧ କରିଛି, ଯାହା ଜାରି ରହିଥିବା କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ପରିବାରମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି।

FICCI ସଭାପତି ଉଦୟ ଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି, "ଆମେ ଅନୁଭବ କରୁଛୁ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଆୟ ସହାୟତା ପଦକ୍ଷେପ ମାଧ୍ୟମରେ ଚାହିଦା ବଢାଇବା ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀ ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। ସହରୀ ଗରିବଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ, ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକ ପାଇଁ ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉଚ୍ଚ ଯୋଗାଯୋଗ ଭିତ୍ତିକ ସେବାଗୁଡିକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ।"

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତଥର ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ପରିବାରମାନେ ନିଜ ସଞ୍ଚୟକୁ ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲେ ତାହା ଚାହିଦା ସହିତ ଶୀଘ୍ର ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାରରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ଏଥର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହୁତ ଅଧିକ ଥିବାରୁ ସଞ୍ଚୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

 ଯଦିଓ ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ଲହର ସମୟରେ ଯୋଗାଣ ସମସ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଶିଳ୍ପ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନାହିଁ, ଜାରି ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ଘରୋଇ ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

FY21 ର ଚତୁର୍ଥ ତ୍ରୟ  ମାସିକ ପାଇଁ ଜିଡିପି 1.6 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଯାହା ତୃତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସରେ 0.5 ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସରେ 7.4 ପ୍ରତିଶତ ସଂକୋଚନ |

“ଆମକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ହେବ ଯେ କୋଭିଡ -19 ର ଭୟଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଯୋଗୁଁ ଭାରତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଦେଖୁଥିବା ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଅର୍ଥନୈତିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହଠାତ୍ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି। ଦ୍ବିତୀୟ   ଲହରର ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଛୋଟ ସହରରେ ବିସ୍ତାରକୁ ନେଇ FICCI ବିଶେଷ ଚିନ୍ତିତ ।ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଲିଡ୍ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ସୂଚକାଙ୍କ ପୁଣି ଥରେ କ୍ଷୁର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ପାଦନ PMI ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିଲା, ଯାହା ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ କୋରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣର ଦ୍ବିତୀୟ ଲହର ବିସ୍ତାର ହେତୁ ମେ 2021 ରେ ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ 10 ମାସର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କାରଖାନା କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment