କରୋନାର ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର କରିଦେଲା ବିବଷ, ଗତ ବାଣିଜ୍ୟ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଚୀନ ସହିତ 70% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ବାଣିଜ୍ୟିକ କାରବାର
Khabar Odisha:Trade-with-India-jumped-by-over-70-in-2021-shows-Chinas-customs-data

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ୍ 8(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କରୋନା ମହାମାରୀର ସାଂଘାତିକ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଚୀନ୍‌ରୁ ଡାକ୍ତରୀ ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ କରି ଏକ ପରିମାଣରେ ଉତ୍ସାହିତ ହୋଇ ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଗତ ବାଣିଜ୍ୟ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ 70% ରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 48 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ବୋଲି ଚାଇନାର କଷ୍ଟମ୍ସ ବିଭାଗ ସୋମବାର ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ଏହାକୁ ଏକ “ଚମତ୍କାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି” ବୋଲି କହି ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବାଣିଜ୍ୟର ବୃଦ୍ଧିକୁ ସୀମାରେ ବିବାଦ ଏବଂ ରାଜନୈତିକ ମତଭେଦ ସତ୍ତ୍ୱେ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସମ୍ପର୍କର ସ୍ଥିରତାର ସଙ୍କେତ ବୋଲି ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛି।

ସୋମବାର ପ୍ରକାଶ ପାଇଥିବା ଚାଇନାର କଷ୍ଟମ୍ସ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚ ମାସରେ ଚୀନ୍ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାରରେ 70.1% ବୃଦ୍ଧି ପାଇ 48.16 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ, ଜାନୁଆରୀରୁ ମେ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତକୁ ଚାଇନାର ରପ୍ତାନି 64.1% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିବାବେଳେ ଆମଦାନି 90.2% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବେଜିଂ ଅନ୍ୟ ବାଣିଜ୍ୟ ସହଭାଗୀମାନଙ୍କ ସହ କରିଥିବା ବାଣିଜ୍ୟ ତୁଳନାରେ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବାଣିଜ୍ୟ ପରିମାଣ ଅଧିକ ଥିଲା। ସର୍ବଶେଷ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ସୋମବାର ଚାଇନାର ଜେନେରାଲ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ଅଫ୍ କଷ୍ଟମ୍ସ (GAC) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି।

ଚାଇନାରେ ଉପଲବ୍ଧ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପ୍ରିଲରୁ ମେ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି, ବିଶେଷ ଭାବରେ ଚୀନ୍ ରପ୍ତାନି ଭାରତକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment