ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ରେକର୍ଡ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ୧,୩୧,୫୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହ
Khabar Odisha:The-second-highest-GST-collection-in-November-was-Rs-131529-crore

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଡିସେମ୍ବର ୧(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ସମୁଦାୟ ଜିଏସଟି୧,୩୧,୫୨୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ହୋଇଛି। ଏହି ମାସର ଜିଏସଟି ଗତ ମାସର ସଂଗ୍ରହକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ଯାହା ଜିଏସଟି ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ ଅଟେ । ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟରେ ଏହି ସୂଚନା ଆସିଛି। ନଭେମ୍ବରରେ ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହ ଅକ୍ଟୋବର ମାସର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି । ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ବିଷୟ ହେଉଛି, ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ମୋଟ ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହ ୧,୩୦,୧୨୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା। ଗତ ମାସରେ, ଜିଏସଟି ସଂଗ୍ରହରେ ପର୍ବ ଋତୁ ହେତୁ ଚାହିଦା ବଢିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ଦେଖାଯାଉଥିଲା, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିଛି । 

ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ସଂଗୃହିତ ମୋଟ ଜିଏସଟି ରାଜସ୍ୱ ହେଉଛି ୧,୩୧,୫୨୬ କୋଟି, ଯେଉଁଥିରେ ସିଜିଏସଟି୨୩,୯୭୮ କୋଟି, ଏସଜିଏସଟି ୩୧,୧୨୭ କୋଟି, ଆଇଜିଏସଟି ୬୬,୮୧୫ କୋଟି (ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀରେ ସଂଗୃହିତ ୩୨,୧୬୫ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଏବଂ ସେସ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ବୁଧବାର ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ନଭେମ୍ବର ମାସ ପାଇଁ ଜିଏସଟି ରାଜସ୍ୱ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୨୦୧୯ ତୁଳନାରେ ୨୭ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ । ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରନ୍ତୁ ଯେ ସିଜିଏସଟି ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର, ଏସଜିଏସଟି ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଏବଂ ସେବା କର ଏବଂ ଆଇଜିଏସଟି ହେଉଛି ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment