ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ 600 ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କଲା ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର
Khabar Odisha:Foreign-Exchange-Reserves-Hit-Record-High-Cross-600-Billion-Mark

ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁନ୍ 12(ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର 600 ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଜୁନ୍ 4 ସୁଦ୍ଧା, ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ସଂରକ୍ଷଣ 605 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଏବଂ ଋଷ ସହିତ ବିଶ୍ବର ଚତୁର୍ଥ ବୃହତ୍ତମ ରିଜର୍ଭ ଧାରକ ଭାବରେ ରହିଛି।

ତେବେ ଭାରତର ଫରେକ୍ସ ରିଜର୍ଭ 605.008 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିବାବେଳେ ରୁଷର 605.2 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାର ଥିଲା। ରିଜର୍ଭଗୁଡିକ 100 ବିଲିୟନ ଡ଼ଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା, ଯାହାକି ସାଧାରଣତ 2017 ନଭେମ୍ବରରେ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ (ଆରବିଆଇ) ର ଗଭର୍ଣ୍ଣର ହେବା ପରଠାରୁ ସାଧାରଣତ ଜମା ହେବାର ଗତି ବଢି ଆସୁଛି ।

ଭଣ୍ଡାରର ବିପୁଳ ଜମା ଭାରତର ଆମଦାନୀ କଭରରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆଣିଛି । ଡିସେମ୍ବର 2020 ଶେଷରେ, ଆମଦାନୀରେ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର 18.6 ମାସକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ସଂରକ୍ଷଣ ସହିତ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି ଋଣର ଅନୁପାତ ଡିସେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା 17.7 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

"ଆମର ଫରେକ୍ସ ରିଜର୍ଭ ମୁଖ୍ୟତ ବିନିମୟ ମୂଲ୍ୟର ସ୍ଥିରତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ବିଚାର କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ମୁଁ ଭାବୁଛି ଯେ ଆମେ ଏଥିରେ ସଫଳ ହୋଇଛୁ। ଉଦୀୟମାନ ବଜାର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ନିଜସ୍ୱ ବଫର୍ ଗଠନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଆରବିଆଇ ଏଥିରୁ ବ୍ୟତିକ୍ରମ ନୁହେଁ।" ଗଣମାଧ୍ୟମ ସହିତ ଜୁନ୍ ନୀତିର ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଶକ୍ତିକାନ୍ତ ଦାସ କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment