ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ ୧.୨୯ ଲକ୍ଷ କୋଟି
Khabar Odisha:As-of-December-2021-the-GST-revenue-collection-was-Rs-129-lakh-crore
ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

୨୦୨୧ ଡିସେମ୍ବରରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ ୧.୨୯ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ରହିଛି ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ସମାନ ମାସ ତୁଳନାରେ ୧୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ ବୋଲି ଶନିବାର ଦିନ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। ଯଦିଓ ନଭେମ୍ବରରେ ରାଜସ୍ୱ ସଂଗ୍ରହ ୧.୩୧ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ କମ୍ ଥିଲା, ଡିସେମ୍ବର କ୍ରମାଗତ ଷଷ୍ଠ ମାସ ଯେତେବେଳେ ବିକ୍ରୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବାଗୁଡିକରୁ ରାଜସ୍ୱ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଥିଲା।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ମାସରେ ସଂଗୃହିତ ମୋଟ ଜିଏସ୍‌ଟି ରାଜସ୍ୱ ହେଉଛି ୧,୨୯,୭୮୦ କୋଟି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ସିଜିଏସ୍‌ଟି ହେଉଛି ୨୨,୫୭୮ କୋଟି, ଏସ୍‌ଜିଏସ୍‌ଟି ହେଉଛି ୨୮,୬୫୮ କୋଟି, ଆଇଜିଏସ୍‌ଟି ହେଉଛି ୬୯,୧୫୫ କୋଟି ଏବଂ ସେସ୍ ୯,୩୮୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ବୋଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି।

ଚଳିତ ବର୍ଷର ତୃତୀୟ ତ୍ରୈମାସିକ (ଅକ୍ଟୋବର-ଡିସେମ୍ବର) ପାଇଁ ହାରାହାରି ମାସିକ ମୋଟ ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ଯଥାକ୍ରମେ ୧.୧୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୈମାସରେ ୧.୧୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ତୁଳନାରେ ୧.୩୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହୋଇଛି।

ତେବେ ଜିଏସ୍‌ଟି ଫାଙ୍କିଥିବା ବ୍ୟବସାୟି ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଉ ସହିତ, ପଳାୟନ ବିରୋଧୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ବିଶେଷକରି ନକଲି ବିଲରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ବର୍ଦ୍ଧିତ ଜିଏସ୍‌ଟିରେ ସହାୟକ ହେଉଛି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment