ଜଙ୍ଗଲ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ରୋକ ଲଗାଇବାକୁ ରାଜ୍ୟସରକାରଙ୍କ ସ୍ପେଶାଲ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଗଠନ
Khabar Odisha:The-state-government-has-set-up-a-special-task-force-to-curb-forest-fires
ଭୁବନେଶ୍ବର, ମାର୍ଚ୍ଚ ୦୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଅନେକ ଜଙ୍ଗଲ ପୋଡିଯିବା ନେଇ ସୋମବାର ରାଜ୍ୟସରକାର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜଙ୍ଗଲ ଅଗ୍ନି ପରିଚାଳନାଉପରେ ଏକ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି ।

ଟାସ୍କଫୋର୍ସରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ଏବଂ ଡେରାଡୁନର ତିନିଜଣ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଛନ୍ତି, ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟ ବନ ସଂରକ୍ଷଣକାରୀ (ପିସିସିଏଫ୍) ଏବଂ ବନବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଡ. ସନ୍ଦୀପ ତ୍ରିପାଠୀ ନେତୃତ୍ୱ ନେବେ।

ଏହି ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ଦଳରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ବନ ବିଭାଗ ଅଧିକାରୀ ଜିତେନ୍ଦ୍ର କୁମାର, ଶଶି ପାଲ, ପଙ୍କଜ ଅଗ୍ରୱାଲ, ଡିଜିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀ ଆଇସିଏଫଆର ଡେରାଡୁନ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ଇକୋଲୋଜି ମୁଖ୍ୟ ପି କେ ମଲ୍ଲିକ, ଜେ କେ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ଏବଂ ବିଜୟଗ୍ରାୱାଲ ଅଛନ୍ତି।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ଶିମିଳିପାଳ ବାୟୋ-ରିଜର୍ଭରେ ଜଙ୍ଗଲ ଅଗ୍ନି ପରିଚାଳନା ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତା ୧୫ ଦିନ ପାଇଁ ଭୁବନେଶ୍ୱର ନିକଟସ୍ଥ ଫର୍ଚ୍ୟୁନ୍ ଟାୱାର ନିକଟ ଆରାନିଆ ଭବନରେ ପ୍ରତିଦିନ ସାଢେ ୪ଟାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରାଯିବ।

ଜଙ୍ଗଲରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା, କାରଣ ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଟାସ୍କଫୋର୍ସ କମିଟି ରହିବେ । ଏହା ଜିଓମେଟିକ୍ସ ଆଧାରିତ ଫାୟାର ଆଲର୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ବିଦ୍ୟମାନ ଫାୟାର ମ୍ୟାନେଜମେଣ୍ଟ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକର ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବ ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଗ୍ନି ପରିଚାଳନା ଏବଂ ନିରାକରଣରେ ଉନ୍ନତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଅଂଶଗ୍ରହଣ, ବନ ଅଗ୍ନି ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳର ପୋଷ୍ଟ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ, ବନ୍ୟଜନ୍ତୁଙ୍କ କ୍ଷତି, ଜୈବ ବିବିଧତା ଏବଂ ଅଗ୍ନି ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଏସଓପିର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ୟାନେଲ୍ ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେବେ । ଏହିପରି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ ପରିଚାଳନା କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment