ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ଯୋଗୁଁ ବନ୍ଦ ହେଲା କ୍ରିକେଟ ମ୍ୟାଚ
Khabar Odisha:Terrorists-interrupted-cricket-matches-in-Pakistan-and-opened-fire-on-the-ground
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

୨୦୦୯ ରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତରେ ଥିବା ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରିକେଟ ଟିମକୁ ଲାହୋରରେ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବାବେଳେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା କ୍ରିକେଟରମାନେ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପାକିସ୍ତାନରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ତଳେ ତାଲା ପଡିଥିଲା । ବିଶ୍ୱର କ୍ରିକେଟ ଖେଳୁଥିବା ଅଧିକାଂଶ ଦଳ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଗସ୍ତ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଫେରିଛି । ଏହି ସମୟରେ ପାକିସ୍ତାନର ଖାଇବର ପାଖ୍ଟନଖୱା ପ୍ରଦେଶର ଏକ ଜିଲ୍ଲାରୁ ଏଭଳି ଖବର ବାହାରିଛି ଯାହା ପୁଣି ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ କଳଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଖାଇବର ପାଖ୍ଟନଖୱା ପ୍ରଦେଶର ଓରାକଜାଇ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏକ କ୍ରିକେଟ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଖେଳାଯାଉଥିଲା । ଅମାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ଭାବରେ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ ର ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିଲା ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । କିଛି ରାଜନୌତିକ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମର ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ହାମଲା ପାଇଁ ମ୍ୟାଚ୍ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ପାକିସ୍ତାନୀ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ସେଠାରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ.

ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷଦର୍ଶୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମନ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଅନ୍ତିମ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବା ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦର୍ଶକ ଚେନ୍ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଏକାଠି ହୋଇଥିଲେ । ମ୍ୟାଚ୍ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ନିକଟସ୍ଥ ପାହାଡ଼ରୁ ଖେଳ ପଡିଆରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲେ ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖେଳାଳି, ଦର୍ଶକ ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ରକ୍ଷା ପାଇ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ । କ୍ରିକେଟ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟର ଫାଇନାଲରେ ଜାମିଆତ୍ ଉଲେମା-ଇ-ଇସଲାମର ସ୍ଥାନୀୟ ନେତା ହାଜି କାସୀମ ଗୁଲ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଜଣେ ଦର୍ଶକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଳି ବିନିମୟ ଏତେ ଦ୍ରୁତ ଥିଲା ଯେ ଖେଳ ଶେଷ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଆୟୋଜକଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥିଲା । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ନିକଟସ୍ଥ ପାହାଡରୁ ଗୁଳି ବିନିମୟ ହୋଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ସମସ୍ତେ ଖସିଯିବାକୁ ଦଉଡିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ଘଟଣାରେ କୌଣସି ଜୀବନ କିମ୍ବା ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇ ନାହିଁ ।

ପାକିସ୍ତାନୀ ୱେବସାଇଟ୍ ଦି ନ୍ୟୁଜ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଓରାକଜାଇ ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ନିସାର ଅହମ୍ମଦ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ସମ୍ପର୍କରେ ଖବର ଆସିଛି ଏବଂ ଓରକଜାଇ ସ୍କାଉଟ୍ସ ଏବଂ ଫ୍ରଣ୍ଟିଅର୍ କର୍ପସ ସହିତ ପୋଲିସ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ତଥା ଅନ୍ୟ ଅପରାଧୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମିଳିତ ଅପରେସନ ଆରମ୍ଭ କରିବ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment