ନୂଆ ଲକ୍ଷଣ ସହ ଚୀନକୁ ଫେରିଲା ଅପଗ୍ରେଡ କରୋନା ଭାଇରସ, ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ବଢିଲା ଚିନ୍ତା
Khabar Odisha:corona-covid-19-deadly-virus-pandemic-dangerous-china-death-infection-crime
ଚୀନ, ଏପ୍ରିଲ ୦୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ମହାମାରୀ କରୋନା ଭାଇରସ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ 70 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ସାଜିସାରିଲାଣି । 13 ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଲାଣି | ମହାମାରୀ କରୋନା ଭୟରେ ସମଗ୍ର ଦୁନିଆ ଏବେ ବି କମ୍ପୁଛି । ଏହି ସମୟରେ ଆଉ ଏକ ନୂଆ କରୋନା ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁଣ୍ଡ ଟେକିବା ଆରମ୍ଭ କରିଲାଣି | ଏହି ନୂତନ କରୋନା ମଧ୍ୟ ଚାଇନାର ସେହି ହୁବେଇ ପ୍ରଦେଶରୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଠାରୁ ପୁରୁଣା କରୋନା ବାହାରିଲା | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୂତନ କରୋନା ପୁରୁଣା କରୋନା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। କାରଣ ଏହି ନୂତନ କରୋନା ର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଯାଉନାହିଁ | ଯିଏ ଏହାର ଶିକାର ହୋଇଛି ସେ ଜାଣିବ ନାହିଁ ଯେ ସେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି ବୋଲି ।

ଚାଇନାରେ କରୋନା ରିଟର୍ନସର ଏହି କାହାଣୀ ଭୟାନକ ଅଟେ | କାରଣ ଆମେ ସମସ୍ତେ କରୋନା ର ଲକ୍ଷଣ ଜାଣିଥିଲୁ | ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ବିଶ୍ୱବାସୀ ଏହାର ଲକ୍ଷଣକୁ ଦେଖି ଏହାର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଥିଲେ । ଥଣ୍ଡା, କାଶ, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଜ୍ୱର, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଏଗୁଡ଼ିକ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ଭାଇରସର ଲକ୍ଷଣ |

କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଏହି କରୋନା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି, ଯେ ବିଶ୍ୱକୁ ଭୟଭୀତ କରିବା ପାଇଁ କରୋନା ପୁଣି ସେହି ଚୀନ୍ କୁ ଫେରିଛି ଯେଉଁଠାରୁ ପ୍ରଥମ କରୋନା ବିସ୍ତାର ହୋଇଥିଲା |କିନ୍ତୁ ଏଥର ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଉପାୟରେ | ବିପଜ୍ଜନକ କାରଣ ଏଥର ଏହି କରୋନା କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ବିନା ଆସିଛି | ଏହାର ଅର୍ଥ ଯଦି କେହି କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ସେ ନିଜେ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେ ସେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କାରଣ ଏହି ନୂତନ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନାହିଁ | ସେଥିପାଇଁ ଏହାକୁ ଏସଷ୍ଟିଟୋମାଟିକ ମାମଲା କୁହାଯାଏ |

ବାସ୍ତବରେ, ଏସଷ୍ଟିଟୋମାଟିକ ମାମଲାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ କେହି ଜଣେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ କିନ୍ତୁ ଏହି ରୋଗର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଏ ନାହିଁ | ସରଳ ଭାଷଣରେ, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ଜଣଙ୍କର ଏସଷ୍ଟିଟୋମାଟିକ କରୋନା ଥାଏ | ତେଣୁ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜେ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଡାକ୍ତର ବିନା ପରୀକ୍ଷା ବିନା ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ତାପମାତ୍ରା ଯାଞ୍ଚ ମେସିନ୍ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଧରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment