ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ସମ୍ପର୍କରେ ଷ୍ଟାଟସ ମାଧ୍ୟମରେ ସଚେତନ କରାଇଲା ହ୍ବାଟସଆପ
Khabar Odisha:WhatsApp-has-warned-users-about-privacy-policies
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୧୭ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଗୋପନୀୟତା ନୀତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନେଇ ସମାଲୋଚନାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ହ୍ବାଟସ ଆପ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତିରୁ ଓହରିଯାଇଛି । କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ ନୀତି ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛି ଏବଂ ଏହା ସହିତ କମ୍ପାନୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ କ୍ଷତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ନିୟୋଜିତ ରହିଛି  । ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ଅନେକଥର ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ଦେବା ପରେ (ରବିବାର) ଷ୍ଟାଟସ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛି 

ହ୍ବାଟସଆପ୍ ନିକଟରେ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ବଦଳାଇ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପଠାଇବା ଆରମ୍ଭ କରି କହିଛି ଯେ ହ୍ବାଟସଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ୨୦୨୧ ଫେବୃଆରୀ ୮ ସୁଦ୍ଧା ନୂତନ ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଗ୍ରହଣ କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିଥିଲା । ଏହି ଘୋଷଣାନାମାକୁ ନେଇ ବିତର୍କ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ କମ୍ପାନୀକୁ ନୀତି ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପଡିଲା। ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ଚାରୋଟି ଷ୍ଟାଟସ ଲଗାଇ ଗୋପନୀୟତା ନୀତି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା।

ହ୍ବାଟସଆପ ପ୍ରଥମ ଷ୍ଟାଟସରେ କହିଛି ଯେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କର (ବ୍ୟବହାରକାରୀ) ଗୋପନୀୟତା ପାଇଁ ପ୍ରତିବଦ୍ଧ। ଏହା ସହିତ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ଗୋପନୀୟତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତାରିତ ଭୁଲ ସୂଚନା ଉପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ଦ୍ବିତୀୟ ଷ୍ଟାଟସରେ ହ୍ବାଟସଆପ୍ ଜଣାଇଛି ସମସ୍ତ ଚାଟ୍ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସହିତ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଚାଟ୍ କେହି ପଢିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଶୁଣିପାରିବେ ନାହିଁ।

ତୃତୀୟରେ ହ୍ବାଟସ୍ଆପ୍ ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନକୁ ହ୍ବାଟସ୍ ଆପ୍ ପ୍ରବେଶ କରେ ନାହିଁ। ଚତୁର୍ଥ ଷ୍ଟାଟସରେ କହିଛି ଯେ ଏହା ଏହାର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍ ସହିତ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ସେୟାର କରେ ନାହିଁ।

ହ୍ବାଟସଆପ୍ ସେହି ଷ୍ଟାଟସଗୁଡିକ ସହିତ ଏକ ଲିଙ୍କ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଗୋପନୀୟତା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । କମ୍ପାନୀ ଏହାର ୱେବସାଇଟରେ ଲେଖିଛି ଯେ ଆପଣ ଜାଣିପାରିବେ ଆପଣଙ୍କର କେଉଁ ସୂଚନା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏବଂ କେଉଁ ସୂଚନା ଆମ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ କମ୍ପାନୀ ଫେସବୁକ୍ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇଛି । ଆମେ ଅଂଶୀଦାର କରୁଥିବା ସୂଚନା ଆମକୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଉନ୍ନତ ଅଭିଜ୍ଞତା ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment