ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୨୩ଟି ଗ୍ରାମୀଣ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ପ୍ରତି ଘରକୁ ମିଳିବ ଜଳ
Khabar Odisha:The-Prime-Minister-has-laid-the-foundation-stone-of-23-rural-drinking-water-projects-in-Uttar-Pradesh
ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ନଭେମ୍ବର ୨୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ସୋନଭଦ୍ର ଏବଂ ମିର୍ଜାପୁର ପାଇଁ ୨୩ଟି ଗ୍ରାମୀଣ ପାଇପ୍ ପାନୀୟ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଇଁ ଭିତ୍ତି ପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଛନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସୋନଭଦ୍ର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ପ୍ରାୟ ୫୫୦୦ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ ୪୧ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ବିଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ପାନୀୟ ଜଳ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ବିନ୍ଧିଆ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ବହୁତ ଲାଭବାନ ହେବେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ଟ୍ୟାପରୁ ଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ପାଇବେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୋନଭଦ୍ର ଏବଂ ମିର୍ଜାପୁରରେ ଉପଲବ୍ଧ ସମ୍ବଳ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରତି ଆକର୍ଷିତ ହେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଏହି କ୍ଷେତ୍ର ଅବହେଳାର ଶିକାର ହୋଇଛି। ବିନ୍ଦୁଚାଲ ଏବଂ ବୁନ୍ଦେଲଖଣ୍ଡ ଅଞ୍ଚଳ ଅବହେଳାର ଶିକାର ହୋଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରକୁ ଜଳ ଯୋଗାଣ ଅଭିଯାନର ଏକ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ୨ କୋଟି ୬୦ ଲକ୍ଷ ପରିବାରକୁ ଟ୍ୟାପରୁ ଶୁଦ୍ଧ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି।

ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ୱାଟର ଲାଇଫ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଘରରୁ ପାଇପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଣି ପହଞ୍ଚିବା ହେତୁ ଆମ ମା ଏବଂ ଭଉଣୀଙ୍କ ଜୀବନ ସହଜ ହେବାରେ ଲାଗିବ ।

ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଏଠାରେ ୩ ହଜାର ଗାଁରେ ଜଳ ପହଞ୍ଚିବ, ୪୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଦଳିଯିବ। ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରକୁ ପାଣି ନେବାକୁ ୟୁପିର ସଂକଳ୍ପକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହେବାକୁ ଥିବା ଏହି ଯୋଜନାରେ ମିର୍ଜାପୁର ଜିଲ୍ଲାର ୯ଟି, ସୋନଭଦ୍ରା ଜିଲ୍ଲାର ୧୪ଟି ଗ୍ରାମୀଣ ପାଇପ୍ ପାନୀୟ ଜଳ ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ 'ଜଲ ଜୀବନ୍ ମିଶନ' ଅଧୀନରେ ଏହି ଯୋଜନାଗୁଡିକ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment