କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବଢାଇବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି ତୁର୍କୀ, ଯୋଗାଉଛି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଓ ଗୋଳାବାରୁଦ
Khabar Odisha:turkey-helping-pakistan-to-increase-terrorism-in-kashmir-started-arms-supply
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅକ୍ଟୋବର ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

 ତୁର୍କୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ପାକିସ୍ତାନକୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଆତଙ୍କବାଦ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି। ଚୀନ୍ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁର୍କୀ ମଧ୍ୟ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏଥି ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ତୁର୍କୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ତଥା ଆର୍ଥିକ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୁଛି। ସୂଚନାନୁସାରେ, ପାକିସ୍ତାନ ତୁର୍କୀରୁ ପାରାମିଟର ସିସିଟିଭି ରାଡାର ସିଷ୍ଟମ ନେବାକୁ ଯାଉଛି। ରେଟିନାର୍ PTR-X  ପାରାମିଟର ସର୍ଭିଲାନ୍ସ ରାଡାର ସିଷ୍ଟମର ବିଶେଷ ହେଉଛି ଏହା ପୋର୍ଟେବଲ୍, ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍ ସହଜରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ନେଇପାରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ।

ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଉପାୟରେ ଏକ ବଡ଼ କ୍ଷେତ୍ର ସ୍କାନ୍ କରିପାରିବ । ଟେଲିସ୍କୋପ ଏବଂ କ୍ୟାମେରା ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହାକୁ ନିରନ୍ତର ନଜର ରଖିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ରହିବ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ରାଡାର ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍କାନ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ ଏବଂ କେଉଁଠାରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସହଜ ହେବ ତାହା ଖୋଜିବେ । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ସାହାଯ୍ୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତରେ ଅନୁପ୍ରବେଶର ନୂତନ ମାର୍ଗ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ତୁର୍କୀ କାଶ୍ମୀର ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବିପୁଳ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦେଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଶେଷରୁ ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ତୁର୍କୀ ଏହାର ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନ ସେନାର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ତୁର୍କୀ ଯାଇଥିଲେ। ତୁର୍କୀରେ କାଶ୍ମୀରର ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କରି ପାକିସ୍ତାନ ନିଜର ଏଜେଣ୍ଡା ପୂରଣ କରୁଛି। କାଶ୍ମୀରର ଅନେକ ଏନଜିଓକୁ ତୁର୍କୀ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଟଙ୍କା ଦେଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment