ଲୁଣ କିଲୋ 100 ଟଙ୍କାକୁ ସୋରିଷ ତେଲ 250 ଟଙ୍କା, ଭାରି ପଡିବ ଭାରତ ସହ ବିବାଦ
Khabar Odisha:india-nepal-map-issue-salt-sold-in-nepal-for-rs-100-kg-mustard-oil-rs-250-liter-due-to-border-closure-with-india
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୨୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଭାରତ ଏବଂ ନେପାଳ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବନ୍ଦ ହେବା ଉଭୟ ଦେଶର ବାଣିଜ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି । ନେପାଳ ସରକାର ଏହାର ନାଗରିକଙ୍କ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ଗତିବିଧି ମଧ୍ୟ ବନ୍ଦ ରହିଛି।

ଦୁଇ ଦେଶର ସୀମା ବନ୍ଦ ହେବା ଫଳରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ନେପାଳର ଖାଦ୍ୟ ଓ ପାନୀୟ ଉପରେ ଗଭୀର ଭାବରେ ଅନୁଭୁତ ହେଉଛି । ନେପାଳର ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟ ଦ୍ରବ୍ୟ ମୂଲ୍ୟରେ ଅହେତୁକ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖା ଦେଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ ନେପାଳରେ ଲୁଣର ମୂଲ୍ୟ 100 ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ ଏବଂ ସୋରିଷ ତେଲ ଲିଟର ପିଛା 250 ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ସାଧାରଣ ଦିନରେ, ଏହି ହିମାଳୟ ଦେଶ ଏବଂ ଭାରତ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ 4.21 ବିଲିୟନ ଡଲାରର ବାଣିଜ୍ୟ ହୁଏ | ଏଥିସହ ଘୋଷିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା 10 ଗୁଣ ଅଧିକ ଅଘୋଷିତ ବାଣିଜ୍ୟ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି |

ଏଥି ସହିତ ସୀମା ବନ୍ଦ ହେବା ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି। ନେପାଳ ସୀମା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ବାଣିଜ୍ୟ କାରବାର ଏକ ରକମର ଠପ ହୋଇଯାଇଛି । ବିହାରର ମଧୁବାନୀ ଜିଲ୍ଲାର ଜୟନଗରର ସୀମାବର୍ତ୍ତୀ ବୟନ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଠାରେ ବଜାରରେ ବଜାର ବନ୍ଦ ହେବାର ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କେବଳ ଜୟନଗର ବଜାର 25-30 କୋଟି ଟଙ୍କା ହରାଇଛି ।

ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସୀମା ବନ୍ଦ ହେବା ଏବଂ ନେପାଳ ସରକାରଙ୍କ କଟକଣା କାରଣରୁ ମାଧେଶୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁତ ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖା ଦେଇଛି | ଏହା କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସେଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଭାରତରେ ରୁହନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷେତ ନେପାଳରେ ଅଛି | ସୀମା ବନ୍ଦ ହେବା କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଫାନ୍ଦରେ ପକାଇଛି । ଏଥି ସହିତ, ସେମାନଙ୍କର ଚାଷ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି | ଏଠାରେ ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ନେପାଳର ପ୍ରାୟ 75 ପ୍ରତିଶତ ଉର୍ବର ଜମି ମାଧେଶୀମାନଙ୍କ ଅକ୍ତିଆରରେ ଅଛି |

ଏଥି ସହିତ ନେପାଳ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବନ୍ଧୁତା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ନେପାଳ ରାଜନୀତିରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି । ବାସ୍ତବରେ ନେପାଳ ସଂସଦରେ ହିନ୍ଦୀକୁ ନିଷେଧ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସାଂସଦମାନେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଚୀନର ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କରାଯାଉଛି କି?

ତେବେ ରାଜନୈତିକ ବିଦ୍ରୋହ ହେତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେମାନେ ଭାରତ ବିରୋଧରେ ଏକ ଏଜେଣ୍ଡା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ, ସେ ନେପାଳରେ ଏକ ନୂତନ ଜାତୀୟତା ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ହେଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ସେ ଦେଇପାରିବେ ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment