ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟିଭି ଦେଖିଲେ ହୋଇପାରେ ହୃଦଘାତ ଓ ଷ୍ଟ୍ରୋକ !
Khabar Odisha:Stroke-and-heart-attack-risk-of-death-due-to-excessive-TV
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୬ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଆମ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟେଲିଭିଜନ ଦେଖିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ଏକ ଚିନ୍ତାଜନକ ଖବର ଶୁଣାଇଛନ୍ତି | ମେଲ ଅନ ଲାଇନର ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟେଲିଭିଜନ ଦେଖିବା ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ କିମ୍ବା ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢିଥାଏ । ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

ବ୍ରିଟେନରେ ବାୟୋ ବ୍ୟାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନ ସମୟରେ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ 37 ରୁ 73 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ 4 ଲକ୍ଷ 90 ହଜାର ଲୋକଙ୍କୁ ସର୍ଭେରେ ସାମିଲ କରିଥିଲେ । ସେ ଟିଭି ଦେଖିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ସର୍ଭେରେ ଜଡିତ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ଷ୍ଟ୍ରୋକ କିମ୍ବା ହୃଦଘାତ ଆସିବା ସମ୍ଭାବନା ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଦେଖାଗଲା ଯେ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଅଧିକ ଟେଲିଭିଜନ ଦେଖିବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ସେମାନଙ୍କ ହୃଦଘାତ, ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ |ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କଠାରେ କର୍କଟ ରୋଗ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ | ଏପରିକି ଫୁସଫୁସ୍ କର୍କଟ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ହୋଇପାରେ।

ଅନୁସନ୍ଧାନର ଫଳାଫଳରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକ ଟିଭି ଦେଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ଦିନରେ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଟିଭି ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହୃଦଘାତ ଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା 8 ପ୍ରତିଶତରୁ କମ କରିପାରିବେ | ଗ୍ଲାସ୍ଗୋ ୟୁନିଭରସିଟିର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦଳର ମୁଖ୍ୟ ଡଃ ହମିଶ ଫୋଷ୍ଟର କହିଛନ୍ତି, "ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଟିଭି ଦେଖିବା ପାଇଁ ଆମେ ଅତିବାହିତ କରୁଥିବା କିଛି ସମୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସହ ଜଡିତ । ତେଣୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଟେଲିଭିଜନ ଦେଖିବା ଅପେକ୍ଷା ଆପଣ ଶୋଇବା କିମ୍ୱା ଯୋଗ କରିବାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ | ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯଦି ପ୍ରତିଦିନ ଅଧା ଘଣ୍ଟା ଟେଲିଭିଜନ୍ ଦେଖିବା ହ୍ରାସ କରି ସେହି ଅଧ ଘଣ୍ଟା ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ରେ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା 10 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment