ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହରେ ଓଡିଶା ୪୩% ଅଭିବୃଦ୍ଧି କରିଛି
Khabar Odisha:Odisha-Logs-43-Growth-In-GST-Collection-In-December-2021
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଜାନୁଆରୀ ୦୨(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଓଡ଼ିଶାର ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ପୂର୍ବ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ୪୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକୃତ କରିଛି। ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଏହାର ପରିମାଣ ୪,୦୮୦.୧୪ କୋଟି ସଂଗ୍ରହ ଟଙ୍କା ହୋଇଛି ଯାହା ୨୦୨୦ ମସିହାରେ ସମାନ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ୨,୮୬୦-୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ବୋଲି ଏକ ସରକାରୀ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ମାସ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସର୍ବାଧିକ ହେବା ସହିତ ନୂତନ ଟିକସ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆରମ୍ଭ ହେବା ଦିନଠାରୁ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱୀତିୟ ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ କରିବାରେ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ବର୍ତ୍ତମାନର ୨୦୨୧-୨୨ ଆର୍ଥିକ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହ ହେଉଛି ୩୨,୧୧୩ କୋଟି । ପୂର୍ବ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଅନୁରୂପ ଅବଧିରେ ୨୦,୦୮୯ କୋଟି ୬୦ ପ୍ରତିଶତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି । ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ଡିସେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୨୧,୭୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।

ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରେ ଓଡିଶା ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର (ଓଜିଏସ୍‌ଟି) ର ସଂଗ୍ରହ ମୂଲ୍ୟ ୧,୧୧୮.୬୫ କୋଟି, ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୪୬.୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୦ ରେ ୭୬୫.୨୬ କୋଟି । 

ମୋଟ ଜିଏସ୍‌ଟି ସଂଗ୍ରହରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜିଏସ୍‌ଟିରେ ୯୭୩.୭୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଜିଏସ୍‌ଟିରେ ୧,୨୬୭.୬୩ କୋଟି ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟରେ ୭୨୦.୦୭ ସେସ୍ ଅଟେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment