ବଜେଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟରେ ଉତ୍ସାହ, ସେନ୍ସେକ୍ସ ୫୮୨ ପଏଣ୍ଟ, ନିଫ୍ଟିରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି
Khabar Odisha:It-opened-at-1749605-with-a-gain-of-15620-points
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ , ଫେବ୍ରୁଆରୀ ୦୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦେଶର ନିର୍ବାଚନ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଆଜି ସକାଳ ୧୧ ଟାରେ ଲୋକସଭାରେ ୨୦୨୨-୨୩ ବର୍ଷ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ବଜେଟ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ବଜେଟ ଉପସ୍ଥାପନ ପୁର୍ବରୁ ସେୟାର ମାର୍କେଟ୍‌ରେ ଉତ୍ସାହ ଦେଖାଯାଇଛି । ସେନ୍ସେକ୍ସ ୫୮୨.୮୫ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୫୮,୫୯୭.୦୨ ରେ ଖୋଲିଥିବାବେଳେ ୧୫୬.୨୦ ପଏଣ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ୧୭୪୯୬.୦୫ ରେ ଖୋଲିଥିଲା।

କରୋନା ମହାମାରୀ ସଙ୍କଟ ମଧ୍ୟରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବାକୁ ଥିବା ବଜେଟରେ ସରକାରଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାଥମିକତା କ’ଣ ହେବ ଏବଂ ଏଥିରେ ନିୟୋଜିତ ତଥା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କ’ଣ ବିଶେଷ ରହିବ, ତାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ। ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବଜେଟରେ ଆଶ୍ୱସ୍ତି ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଆୟକର ଛାଡ ମଧ୍ୟ ଆଶା କରାଯାଉଛି। 

ଦେଶ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ରୁତ ଅଭିବୃଦ୍ଧିଶୀଳ ଅର୍ଥନୀତି ଭାବରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ବେଳେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଭାରତ ପାଇଁ ନୀତି ରୋଡମ୍ୟାପ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ। ଘରୋଇକରଣ ସାମ୍ନାରେ ସରକାର କ’ଣ ଘୋଷଣା କରିବେ ଏବଂ ସରକାର ଟିକସ ହ୍ରାସ କରିବେ ତାହା ଉପରେ ବଜାର ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ନଜର ରଖିବେ। 

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗତକାଲି ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ଜାରି କରିଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୮-୮.୫% ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଆଜି ପ୍ରାୟ ୧୧ ଟା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ବଜେଟ୍ ଭାଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment