ମହିଳାଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ତାଲିବାନ ବାରଣ କଲେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ
Khabar Odisha:Australia-Will-Scrap-Afghanistan-Test-If-Taliban-Bans-Womens-Cricket

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ବାତିଲ କରିବ ଯଦି ତାଲିବାନ ମହିଳା ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ବାରଣ କରିବ ନାହିଁ। ନଭେମ୍ବରରେ ତାଲିବାନର ସାଂସ୍କୃତିକ ଆୟୋଗର ଡେପୁଟି ହେଡ୍ ଅହମ୍ମଦୁଲ୍ଲା ୱାସିକ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନୂତନ ଶାସନ ଅଧୀନରେ ମହିଳାମାନେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଖେଳ ଖେଳିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ଶାସକ ଦଳ କହିଛନ୍ତି। ୱାସିକ ବୁଧବାର ଅଷ୍ଟ୍ରେଲୀୟ ବ୍ରଡକାଷ୍ଟର ଏସବିଏସକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ କାରଣ ମହିଳାମାନେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ।

କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ସେମାନେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନଙ୍କର ଚେହେରା ଏବଂ ଶରୀର ଆଚ୍ଛାଦିତ ହେବ ନାହିଁ। ଇସଲାମ ଧର୍ମରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି ଦେଖାଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଏ ନାହିଁ। ଏହା ହେଉଛି ଗଣମାଧ୍ୟମ ଯୁଗ, ଏବଂ ସେଠାରେ ଫଟୋ ଏବଂ ଭିଡିଓ ରହିବ ଏବଂ ପରେ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଦେଖିବେ। ଇସଲାମ ଏବଂ ଇସଲାମ ଏମିରେଟ୍ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ କିମ୍ବା କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜର ଚେହେରା ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ତେବେ କ୍ଷମତା ଗ୍ରହଣ କରିବାର କିଛି ସମୟ ପରେ ତାଲିବାନ କହିଛି ଯେ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ପୁରୁଷ ଦଳର କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବ ନାହିଁ, କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଚଳିତ ମାସ ଆରମ୍ଭରେ ଘୋଷଣା କରିବ ଯେ ନଭେମ୍ବର ୨୭ ରେ ଏହି ମ୍ୟାଚ୍ ଆୟୋଜନ କରିବ ବା ନାହିଁ । 

ଗୁରୁବାର ଦିନ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ କହିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏହି ସଂଗଠନ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଆମର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ହେଉଛି ଏହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖେଳ ଏବଂ ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ତରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖେଳକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛୁ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଯଦି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ମହିଳା କ୍ରିକେଟ୍ ସମର୍ଥନ କରାଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳେ, ତେବେ ହୋବର୍ଟରେ ଖେଳାଯିବାକୁ ଥିବା ପ୍ରସ୍ତାବିତ ଟେଷ୍ଟ ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଆଫଗାନିସ୍ତାନକୁ ଆୟୋଜନ ନକରିବା ବ୍ୟତୀତ କ୍ରିକେଟ୍ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment