ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଖଣି ଏବଂ ଖଣିଜ କ୍ଷେତ୍ର ବିନା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ - ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ
Khabar Odisha:pm-narendra-modi-coal-block-auction-aatamnirbhar-bharat
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୧୮ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆଜି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ 41 ଟି କୋଇଲା ବ୍ଲକ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ସମ୍ୱୋଧିତ କରିବା ସମୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ କରୋନା ସହ ଦୃଢତାର ସହ ଲଢିବା ଏବଂ ଆଗକୁ ବଢିବ । ଭାରତ ଏହି ବଡ ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ଏକ ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରିବ। ଏହି ସଙ୍କଟ ଭାରତକୁ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ହେବାର ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅର୍ଥାତ ଭାରତ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ନିଜର ନିର୍ଭରଶୀଳତା ହ୍ରାସ କରିବ। ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅର୍ଥାତ୍ ଭାରତ ଆମଦାନୀରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କୋଟି ବିଦେଶୀ ମୁଦ୍ରା ସଞ୍ଚୟ କରିବ। ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଭାରତକୁ ଅନ୍ୟ ଦେଶରୁ ଆମଦାନୀ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ, ଏଥିପାଇଁ ଏହା ନିଜ ଦେଶରେ ଉତ୍ସ ଏବଂ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ କରିବ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତକୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ କରିବା ପାଇଁ ଆଜି ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି । ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘୋଷଣା, ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂସ୍କାର, ସିଏ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହେଉ, ମାଇକ୍ରୋ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଶିଳ୍ପ କ୍ଷେତ୍ରରେ ହେଉ କିମ୍ବା ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଇଲା ଏବଂ ଖଣି କ୍ଷେତ୍ରରେ ହେଉ ଯାହା ବି ହେଉଛି ଖୁବ ଦ୍ରୃତ ଗତିରେ କରାଯାଉଛି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଦର୍ଶାଉଛି ଯେ ଏହି ବିପର୍ଯ୍ୟୟକୁ ଏକ ସୁଯୋଗରେ ପରିଣତ କରିବା ଭାରତ କେତେ ଗମ୍ଭୀର। ଆଜି ଆମେ କେବଳ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ କୋଇଲା ବ୍ଲକ ପାଇଁ ନିଲାମ ଆରମ୍ଭ କରୁନାହୁଁ, ବରଂ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବନ୍ଦ ପଡିଥିବା କୋଇଲା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ପୁଣି ଥରେ ଆରମ୍ଭ କରିଛୁ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଖଣି ଏବଂ ଖଣିଜ କ୍ଷେତ୍ର ବିନା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, କାରଣ ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଏବଂ ଖଣି ଆମ ଅର୍ଥନୀତିର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ତମ୍ଭ ଅଟେ । ଏହି ସଂସ୍କାର ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଇଲା ଉତ୍ପାଦନ, ସମଗ୍ର କୋଇଲା କ୍ଷେତ୍ର ମଧ୍ୟ ଏକ ଉପାୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବ |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment