ନାଗାଲାଣ୍ଡ ହେଲା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବିରୋଧୀ ଶୁନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ
Khabar Odisha:Nagaland-is-the-countrys-first-opposition-less-state

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦(ଖବର ଓଡିଶା): ଦେଶର ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ ନାଗାଲାଣ୍ଡ ବିରୋଧୀ ବିହୀନ ସରକାର ଗଠନ ହୋଇଛି । ରାଜ୍ୟରେ ଏବେ ଶାସନରେ ଥିବା ଦଳ ସହିତ ବିରୋଧୀ ମାନେ ମଧ୍ୟ ମିଶି ସରକାର ଚଳାଇବେ । ବିରୋଧୀମାନେ ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ସରକାରଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇବାର ଏକ ମାସ ପରେ ରାଜ୍ୟର ବିଧାୟକମାନେ ନୂତନ ଗଠନକୁ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସ (ୟୁଡିଏ) ବୋଲି କହିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

 pic.twitter.com/TDdWC4mKBP

 ନାଗାଲାଣ୍ଡରେ ବିରୋଧୀ-ବିହୀନ ସରକାର ପାଇଁ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଏନ୍ସ (ୟୁଡିଏ) ର ନାମକରଣକୁ ଏନଡିପିପି, ବିଜେପି, ଏନପିଏଫ୍ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନ ବିଧାୟକଙ୍କ ବିଧାୟକ ଏବଂ ଦଳର ନେତାମାନେ ସର୍ବସମ୍ମତି କ୍ରମେ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନିଫି ରିଓ ଶନିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଟୁଇଟ୍ କରିଛନ୍ତି।

ଜୁଲାଇ ୧୯ ରେ ବିରୋଧୀ ଦଳ ନାଗା ପିପୁଲ୍ସ ଫ୍ରଣ୍ଟ (ଏନପିଏଫ) ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରିଓଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଦାଖଲ କରି ନାଗା ରାଜନୈତିକ ସମସ୍ୟାର ଶୀଘ୍ର ସମାଧାନରେ ସହାୟତା କରିବାକୁ ଏକ ସର୍ବଦଳୀୟ ସରକାର ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ଅଗଷ୍ଟରେ, ରିଓ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ପିପୁଲ୍ସ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଆଲାଇନ୍ସ (ପିଡିଏ) - ଯାହା ନ୍ୟାସନାଲ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ପାର୍ଟି (ଏନଡିପିପି) କୁ ନେଇ ବିଜେପି ଏବଂ ଦୁଇ ଜଣ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ସହଯୋଗରେ ଏନପିଏଫ ସହିତ ମିଳିତ ପାଞ୍ଚ ପଏଣ୍ଟ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ପାରିତ କରି କହିଛି ଦଳଗୁଡିକ “ଶାନ୍ତି ହାସଲ କରିବାର ଅଧିକ ଆଗ୍ରହରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ସହିତ ନାଗା ଶାନ୍ତି କଥାବାର୍ତ୍ତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିବେ” ।

ନାଗା ଆନ୍ଦୋଳନ ଭାରତର ଦୀର୍ଘତମ ବିଦ୍ରୋହ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ୧୯୯୭ ରେ, କେନ୍ଦ୍ର ସର୍ବ ବୃହତ ନାଗା ବିଦ୍ରୋହୀ ଗୋଷ୍ଠୀ, ନ୍ୟାସନାଲ ସୋସିଆଲିଷ୍ଟ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ନାଗାଲିମ୍ (ଏନଏସସିଏନ-ଆଇଏନ) ସହିତ ଅସ୍ତ୍ରବିରତି ଚୁକ୍ତି ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲା । ୨୦୧୫ ରେ, ନାଗା ରାଜନୈତିକ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ନବୀକରଣ ହୋଇଥିବା ଆଲୋଚନା ଏନଏସସିଏନ-ଆଇଏନ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା କେନ୍ଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment