୨୭ ବର୍ଷ ପରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଆସିବ ବିବାଦୀୟ ବାବରୀ ମସଜିଦ ଢାଞ୍ଚା ଧ୍ୱଂସ ମାମଲାର ରାୟ
Khabar Odisha:The-verdict-in-the-controversial-Babri-Masjid-demolition-case-will-come-tomorrow-after-27-years
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୯ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବାବରୀ ମସଜିଦ ଧ୍ୱଂସ ମାମଲାରେ ଆସନ୍ତାକାଲି ରାୟ ଆସିବ।  (Babari Demolition Case) ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ନିଜ ରାୟ ଶୁଣାଇବାକୁ ସିବିଆଇର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କୋର୍ଟକୁ  ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

1992 ମସିହାରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ହୋଇଥିବା ବାବରୀ ମସଜିଦ ଧ୍ୱଂସ (Babri Masjid Demolition Case) ମାମଲାରେ ପ୍ରାୟ ୨୭ ବର୍ଷ ପରେ ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ଏହାର ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଏହି ମାମଲାରେ ପୂର୍ବତନ ଉପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପୂର୍ବ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଲାଲ କୃଷ୍ଣ ଆଡଭାନୀ, ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ତଥା ପୂର୍ବ ୟୁପି ସିଏମ କଲ୍ୟାଣ ସିଂ, ବିଜେପି ନେତା ବିନୟ କଟିୟାର, ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ସିଏମ ଉମା ଭାରତୀ ଅଭିଯୁକ୍ତ ହୋଇଛନ୍ତି । 

୨ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ କୋର୍ଟ ଏହାର ରାୟ ଲେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଜଜ୍ ସୁରେନ୍ଦ୍ର କୁମାର ଯାଦବ ଏହି ରାୟ ସୁନାଇ ପାରନ୍ତି। 

୬ ଡିସେମ୍ବର ୧୯୯୨ ରେ ବିବାଦୀୟ ଢାଞ୍ଚା ଭାଙ୍ଗିବା ମାମଲାରେ ସମୁଦାୟ ୪୯ ଟି ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା । ଗୋଟିଏ ଏଫଆଇଆର ଫୌଜାବାଦର ରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଏଏସଓ ପ୍ରିୟବନ୍ଦା ନାଥ ଶୁକ୍ଲା ଓ ଅନ୍ୟଟି ଏସଆଇ ଗଙ୍ଗା ପ୍ରସାଦ ତିୱାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଅବଶିଷ୍ଟ ୪୭ଟି ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ବିଭିନ୍ନ ସାମ୍ବାଦିକ ଓ ଫଟୋଗ୍ରାଫରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ତାରିଖରେ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ୫ ଅକ୍ଟୋବର ୧୯୯୩ ମସିହାରେ ସିବିଆଇର ଯାଞ୍ଚ ପରେ ଏହି ମାମଲାରେ ମୋଟ ୪୯ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଚାର୍ଜସିଟ ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିଲା । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୭ ଜଣଙ୍କର କୋର୍ଟରେ ମାମଲା ଚାଲୁଥିବା ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇସାରିଛି ।

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ରାମ ମନ୍ଦିର ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ 6 ଡିସେମ୍ବର 1992 ରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କର ସେବକ ଙ୍କ ଦ୍ୱରା ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗି ଦିଆଯାଇଥିଲା।  ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ସଂରଚନାକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ରାମ ମନ୍ଦିର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ପୂଜା ପାଠ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା।  ଏହି ମାମଲାରେ ସେହି ଦିନ ଅଯୋଧ୍ୟା ପୋଲିସ ଦ୍ୱାରା ଦୁଇଟି ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା।  ପ୍ରଥମ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ କର ସେବକ ଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା |  ଯାହାର ସଂଖ୍ୟା 197/1992 ଥିଲା |  ଏହି ଏଫ୍ଆଇଆର୍ରେ କର ସେବକମାନଙ୍କୁ ଡକାୟତି, ଲୁଟ୍, ଆକ୍ରମଣ, ଆକ୍ରମଣ, ଆଘାତ ଧର୍ମୀୟ ସ୍ଥାନକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବା ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ଅସହଯୋଗ ଅଭିଯୋଗ କରାଯାଇଥିଲା।

ଦ୍ୱିତୀୟ FIR ନମ୍ବର 198/1992 ରେ, ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି, ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦ, ବଜରଙ୍ଗ ଦଳ, ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ବୟଂ ସେବକ ସଂଗଠନରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ମୋଟ ଆଠଜଣ ନେତା ଏବଂ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ସେ ମଞ୍ଚ ଉପରେ ଠିଆ ହୋଇ ଭାଷଣ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା।  ଏହି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ହିନ୍ଦୁ ପରିଷଦର ତତ୍କାଳୀନ ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଅଶୋକ ସିଂହଲ, ବଜରଙ୍ଗ ଦଳର ନେତା ବିନୟ କଟିୟାର, ସାଧବୀ ରୀତାଭରା, ଉମା ଭାରତୀ, ବିଷ୍ଣୁ ହରି ଡାଲମିଆ, ବିଜେପି ନେତା ଏଲ.କେ ଆଡଭାନୀ, ମୁରଲୀ ମନୋହର ଯୋଶୀ, ଗିରିରାଜ କିଶୋର ଥିଲେ।

କେନ୍ଦ୍ରରେ ତତ୍କାଳୀନ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭଙ୍ଗାଯିବା ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ଲିବ୍ରାହନ କମିଶନ ଗଠନ କରିଥିଲେ।  ଉକ୍ତ ଘଟଣାର 10 ଦିନ ପରେ ଗଠିତ ଆୟୋଗ ଆସନ୍ତା 3 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିବା ଉଚିତ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆୟୋଗ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ବହୁ ସମୟ ନେଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 48 ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଥିଲା।  ଶେଷରେ, 30 ଜୁନ୍ 2009 ରେ କମିଶନ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ।  ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ରିପୋର୍ଟରେ ଆୟୋଗ ବାବ୍ରି ମସଜିଦ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଏକ ଗଭୀର ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

 କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଏହି ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। 

ସେପ୍ଟେମ୍ବର 30 ରେ ଲକ୍ଷ୍ନ  ର ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ସିବିଆଇ କୋର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ଯେ କାହାକୁ କେତେ ଦଣ୍ଡ ଦିଆଯିବ ଏବଂ କାହାକୁ କେତେ ଆରାମ ଦିଆଯିବ। 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment