ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ତଥା କୌଣସି ସରକାରୀ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ ଜଣାଇଲେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର
Khabar Odisha:The-central-government-has-informed-the-Supreme-Court-that-caste-based-censuses-are-difficult-and-cannot-be-used-for-any-government-purpose

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୪(ଖବର ଓଡିଶା): କେନ୍ଦ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀର ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା ପ୍ରଶାସନିକ ସ୍ତରରେ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଏବଂ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସୂଚନାକୁ ବାଦ ଦେବା ଏକ ସଚେତନ ନୀତିଗତ ନିଷ୍ପତ୍ତି। ନିକଟରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିହାରର ଏକ ୧୦ ଟି ଦଳ ପ୍ରତିନିଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟି ଜାତି ଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା ଦାବି କରିଥିଲେ।

ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ଏବଂ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏହି ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜନଗଣନା ୨୦୨୧ ସମୟରେ ସଂଗ୍ରହ ହେବାକୁ ଥିବା ତଥ୍ୟର କ୍ରମରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗତ ବର୍ଷ ଜାନୁଆରୀରେ ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିସାରିଛି ଏବଂ ଏହା ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ସହିତ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଛି। ଜାତି ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜନଜାତି କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବର୍ଗକୁ ସୂଚିତ କରନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ ଅନ୍ୟ ଜାତି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନାକୁ ବାଦ ଦେବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସଚେତନ ନୀତି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଓବିସି / ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀର ନାଗରିକ ଗଣନା ସର୍ବଦା ପ୍ରଶାସନିକ ଭାବରେ "ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜଟିଳ" ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଇଥାଏ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତା ପୂର୍ବର ଜାତିର ଜନଗଣନା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତଥ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣତା ଏବଂ ସଠିକତା ଉପରେ ପଡିଥିଲା।

ଅତୀତରେ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଲଗାତାର ଭାବେ ଦେଖାଯାଏ ଯେ, ପଛୁଆ ଶ୍ରେଣୀର ଜାତିଭିତ୍ତିକ ଜନଗଣନା ପ୍ରଶାସନିକ ଭାବେ ତଥ୍ୟର ସଠିକତା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ ।, ଯେପରି ୨୦୧୧ ଜନଗଣନା ଦୁର୍ବଳତାରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଉପରୋକ୍ତ ତଥ୍ୟ ଏହାକୁ କୌଣସି ସରକାରୀ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ ନୁହେଁ ଏବଂ କୌ ଣସି ସରକାରୀ ଦଲିଲରେ ଜନସଂଖ୍ୟା ତଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉତ୍ସ ଭାବରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ କୁହାଯାଇଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment