ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ ଉପରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ସମୟ ଦେଲେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ
Khabar Odisha:The-Supreme-Court-has-given-the-Center-and-the-Delhi-government-24-hours-to-take-action-on-air-pollution

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଡିସେମ୍ବର ୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଥିବା ନେଇ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଗୁରୁବାର ଦିନ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଆକ୍ସନ ପ୍ଲାନ ଆଣିବାକୁ କହିଛନ୍ତି, ଯାହାଫଳରେ କୋର୍ଟ ଏଥିରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେବେ। ଆଜି କୋର୍ଟ ତାଙ୍କର ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରି କହିଛନ୍ତି “ଆସନ୍ତାକାଲି ସକାଳେ ଆମେ (ମାମଲା) ଉଠାଇବୁ ଦୟାକରି ସେତେବେଳକୁ ଜବାବ ଦିଅନ୍ତୁ । ଅନ୍ୟଥା ଆମକୁ ବାଧ୍ୟ କର ନାହିଁ ... ଆମେ ଗମ୍ଭୀର କାର୍ଯ୍ୟ ଆଶା କରୁ । ଯଦି ତୁମେ ପାରିବ ନାହିଁ, ଆମେ ତାହା କରିବୁ । ଯଦି ତୁମେ ଏକ ଅର୍ଡର ଚାହୁଁଛ, ଆମେ ତୁମକୁ ଏକ ଅର୍ଡର ଦେବୁ । ଆପଣଙ୍କ ସରକାର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ଆମେ କାହାକୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିବୁ ବୋଲି ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଏକ ଆବେଦନ ଶୁଣିବାବେଳେ ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏନ ଭି ରମଣା କହିଛନ୍ତି।

ଜଷ୍ଟିସ୍ ଡି ୱାୟ ଚନ୍ଦ୍ରଚୁଡ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ କାନ୍ତଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏହି ବେଞ୍ଚରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଆମ୍ ଆଦମୀ ପାର୍ଟି ସରକାର ପୂର୍ବ ଶୁଣାଣିରେ ଘରୁ କାମ, ତାଲା ପକାଇବା ଏବଂ ସ୍କୁଲ ଏବଂ କଲେଜ ବନ୍ଦ କରିବା ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇଥିବା ସିନିୟର ଆଡଭୋକେଟ୍ ଅଭିଷେକ ମନୁ ସିଂଭି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ କାରଣରୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଶିକ୍ଷାର କ୍ଷତି ଘଟିଛି ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିବା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ପୁନଃ ଖୋଲାଯାଇଛି। କେବଳ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ସେ କହିଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment