ମାୟାନଗରୀରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣାଧୀନ କରୋନା କିନ୍ତୁ ବଢୁଛି କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କଠାରେ ସ୍ବାଇନ ଫ୍ଲୁ ମାମଲା
Khabar Odisha:Swine-flu-case-in-Karon-infected-but-rising-in-Mumbai
ମୁମ୍ବାଇ, ଜୁନ ୨୧ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା H1N1 ଅର୍ଥାତ୍ ସ୍ବାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ରୋଗ ବଢୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି । ଘୁଷୁରି ଫ୍ଲୁ ଓ କୋଭିଡର ଲକ୍ଷଣ ସମାନ ଥିବାରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ H1N1 ରୋଗୀଙ୍କୁ କୋଭିଡଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ନକରିବାକୁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ।

ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡକ୍ଟର ବସନ୍ତ ନାଗଭେକର ନିକଟରେ ଦୁଇଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର ଓ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର ଚିକିତ୍ସା କରିଥିଲେ। ନିକଟରେ ଜଣେ ରୋଗୀ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ୯୦ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି କୋଭିଡ୍ ରୋଗୀର ପୁନର୍ବାର ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ମାମଲା ବିରଳ ଅଟେ।  ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତର H1N1 ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ତଥ୍ୟ ଅନୁସାରେ ରୋଗୀର H1N1 ପରୀକ୍ଷା ସକରାତ୍ମକ ଥିଲା। ଡକ୍ଟର ନାଗଭେକର ଦୁଇଟି ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ ଓ ତୃତୀୟ H3N2 ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଥିଲେ। ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ-ଏ ର ଏକ ଉପ ପ୍ରକାର।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ନାଗଭେକର କହିଛନ୍ତି - ଚିକିତ୍ସା ସମୟରେ ଏହାକୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଜଣେ ରୋଗୀ କୋଭିଡ ପ୍ରୋଟୋକଲ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଚିକିତ୍ସାରୁ ସୁସ୍ଥ ହେଉନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଅନ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାନ୍ତୁ ।

ବିଏମସିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ H1N1ର ଦୁଇଟି ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ରାଜଧାନୀରେ H1N1 ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଉଛି। ଗତ ବର୍ଷ ମୁମ୍ବାଇରେ ୪୪ଟି ମାମଲା ହୋଇଥିଲା। ୨୦୧୯ ମସିହାରେ, H1N1ର ୪୫୧ ଟି ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଏବଂ ସେଠାରେ ୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ସଂକ୍ରାମକ ରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତର ଓମ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେହେତୁ ଉଭୟ H1N1 ଏବଂ କୋଭିଡ ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ରୋଗ, ତେଣୁ ସଠିକ୍ ନିରାକରଣ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟଙ୍କ ଲକ୍ଷଣରେ ଅନେକ ସମାନତା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଜୀବାଣୁରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି।

ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଧିକାଂଶ ମାମଲା ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ରୋଗୀ ଉଭୟ କୋଭିଡ ଓ H1N1 ରୋଗ ପାଇଁ ସକରାତ୍ମକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି- ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ H1N1 ମାମଲା ଫେକ୍ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ତଥାପି, H1N1ର ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି କାରଣରୁ ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର ହୋଇପାରେ, ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment