5 I ସୂତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଭାରତ ବନିବ ଆତ୍ମନିର୍ଭର, ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ ଫାଇଦା - ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
Khabar Odisha:PM-Modi-said---5I-formula-will-make-India-self-reliant-everyone-will-get-benefit
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜୁନ ୦୨ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

କିଛି ଦିନ ତଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶ ବାସୀଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ 'ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ'ର ବ୍ଲୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ। ଠିକ ସେହିଭଳି ଆଜି CII 125 ତମ ବାର୍ଷିକୀ ଅବସରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତକୁ ଦ୍ରୁତ ବିକାଶ ପଥରେ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଗଠନ ପାଇଁ 5 ଟି ଜିନିଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି - ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ, ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ, ବିନିଯୋଗ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ଅଭିନବ | Intent, Inclusion, Investment, Infrastructure ଆଉ Innovation

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟରେ ନିଆଯାଇଥିବା କଠୋର ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଆପଣ ଏସବୁର ଝଲକ ମଧ୍ୟ ପାଇବେ। ସେ ମହିଳା, ଭିନ୍ନକ୍ଷମ, ବୃଦ୍ଧ, ଶ୍ରମିକ ହୁଅନ୍ତୁ, ସମସ୍ତେ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଲକଡାଉନ ସମୟରେ ସରକାର ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ 8 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗରୀବ ଲୋକଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସୁବିଧା ଦେବାରେ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଗରିବ କଲ୍ୟାଣ ଯୋଜନା ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାୟ 74 କୋଟି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ରାସନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମାଗଣା ରାସନ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି | କରୋନା ବିରୋଧରେ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନଃ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ଆମର ପ୍ରଥମ ପ୍ରାଥମିକତା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ |

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଏବଂ ଲକଡାଉନ ଉପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା, ସେତେବେଳେ ଭାରତ ଠିକ୍ ସମୟରେ, ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଥିଲା। ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ଦେଶ ତୁଳନାରେ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ ଭାରତରେ ଲକଡାଉନ୍ ର ପ୍ରଭାବ କେତେ ବ୍ୟାପକ ହୋଇଛି।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଆମର ଗତିକୁ ମନ୍ଥର କରିଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଭାରତ ଧିରେ ଧିରେ ଅନଲକ ହେଉଛି ଏବଂ ଅନଲକ ହେବାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି। ଅନଲକ୍ -1 ରେ ଅର୍ଥନୀତିର ଏକ ବଡ଼ ଅଂଶକୁ ଖୋଲାଯାଇଛି |

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରିବାକୁ, ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଫେରି ପାଇବାବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ପୁଣି ଥରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଦେଖାଇବାରେ ସପଳ ହେବେ ବୋଲି ମୋର ପୂରା ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି |

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment