ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କୋଭିଡ ମୁକାବିଲା କରିବା ଲାଗି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନୁଆ ଗାଇଡଲାଇନ୍‌
Khabar Odisha:Centres-New-SOPs-To-Battle-Covid-In-Rural-Parts-Amid-Surge

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ,ମେ୧୬(ଖବର ଓଡିଶା); ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିବାରୁ କେନ୍ଦ୍ର ରବିବାର ଦିନ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ଯେ ପେରି-ସହରାଞ୍ଚଳ ତଥା ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ସର୍ବନିମ୍ନ ୩୦ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଯେଉଁଠାରେ କି ସାମାନ୍ୟ ସଂକ୍ରମଣର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖା ଗଲେ ହୋମ୍ ଆଇସୋଲେସନର ସୁବିଧା ନାହିଁ ।

ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ମାନଙ୍କରେ ସଂକ୍ରମଣର ହାର ବଢୁଥିବାରୁ ଗ୍ରାମ ସ୍ଥରିୟ ତଦାରଖ ଟିମ ସହିତ ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ୱସ୍ଥ୍ୟ ଅଧୀକାରିଙ୍କ ସହିତଉପ-କେନ୍ଦ୍ର କିମ୍ବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସମେତ ସମସ୍ତ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ରାପିଡ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟ କିଟ୍ ଯୋଗାଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି।

ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରୁଥିବା ସହରାଞ୍ଚଳ ବ୍ୟତୀତ ଉପସହରାଞ୍ଚଳ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅନୁପ୍ରବେଶ ଦେଖାଯାଉଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପେରି-ସହରାଞ୍ଚଳ, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତି ତୀବ୍ର କରିବା ପାଇଁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟଗୁଡିକ ସମସ୍ତ ସ୍ତରରେ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ତରର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ ଆଦିବାସୀ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକନିଦେର୍ଶ ରହିଛି । 

ଏହି ନୁତନ ଗାଇଡଲାଇନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଜଣୈ କେହି ସଂନ୍ଧିଗ୍ଧ କରୋନା ରୋଗି କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟରରେ ରହିବେ ଏବଂ ସେଠାରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ଲଗି ଅଲଗା ଅଲଗା କୋଠରି ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାଇ ଯୋଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କର ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁ, ଶ୍ୱାଶକ୍ରିୟାରେ ଅସୁବିଅଦ ଆଦି ପରିଲକ୍ଷିତ ହେଉଥିବ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଗ୍ରାମ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିମଳ ଓ ପୃଷ୍ଟିକର କମିଟି ସାହାଯ୍ୟରେ ରିତିମତ ତଦାରଖ କରିବେ । 

ଚିହ୍ନିତ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ କୋଭିଡ୍ ମାମଲାଗୁଡ଼ିକ ଆଇସିଏମଆର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ କୋଭିଡ-୧୯ ରାପିଡ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପରୀକ୍ଷା କିମ୍ବା ନିକଟସ୍ଥ କୋଭିଡ-୧୯ ପରୀକ୍ଷା ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ନମୁନା ପଠାଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ସହିତ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବେ । 

ସିଏଚ୍‌ଓ ଏବଂ ଏଏନଏମ୍‌ମ୍ମାନଙ୍କୁ ରାପିଡ୍ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ଟେଷ୍ଟିଂରେ ତାଲିମ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ । ଉପ-କେନ୍ଦ୍ର, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ପ୍ରାଥମିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସମେତ ସମସ୍ତ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧାରେ ଆରଏଟି କିଟ୍ ଯୋଗାଣ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment