ଦେଶରେ କରୋନାରେ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ପୁରୁଷଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର ଅଧିକ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଜାରି କଲା ସୂଚନା
Khabar Odisha:67-of-men-died-of-corona-in-the-country-less-impact-on-women
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଦେଶରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସୂଚନା ଅନୁସାରେ କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ରୋଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, ତେଣୁ ସେହି ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲା ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କରୋନାରୁ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ବିଶ୍ଳେଷଣ ମଧ୍ୟ ଜାରି କରିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମାରାତ୍ମକ ଜୀବାଣୁ କାରଣରୁ ପୁରୁଷଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବାବେଳେ ମହିଳାମାନେ କମ୍ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁହାରର ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ 67% ପୁରୁଷ ରୋଗୀ କରୋନା ଭାଇରସର ଶୀକାର ହୋଇ ପ୍ରାଣ ହରାଉଥିବାବେଳେ ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା 32%

ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି ଆମେ ଦେଖିବା, କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିବା 50 ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷଙ୍କ ବୟସ 60 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଥିଲା ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି  । 37% ମୃତ୍ୟୁ 45-60 ବର୍ଷ ବୟସ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପୁରୁଷଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘଟିଛି ​​| 11% ମୃତ୍ୟୁ 26–44 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଘଟିଥିଲା ​​|

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ସଚିବ ରାଜେଶ ଭୂଷଣ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ 2 କୋଟିରୁ ଅଧିକ ପରୀକ୍ଷା କରିଛୁ ଯେଉଁଥିରେ RT-PCR + ଦ୍ରୁତ ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ ପରୀକ୍ଷା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ସୋମବାର 6.60 ଲକ୍ଷ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ମୃତ୍ୟୁ ହାର ନିମ୍ନରେ ଅଛି | ଏହି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଗୋପାଳ ଭାର୍ଗବ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment