ସ୍ଥଳ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଜଳଯୁଦ୍ଧ, ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ନଦୀବନ୍ଧକୁ ନେଇ ଘନଉଛି ବିବାଦ
Khabar Odisha:Water-dispute-instead-of-land-India-China-dispute-over-Brahmaputra-dam-intensifies
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଜାନୁଆରୀ ୨୪ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଲଦାଖ ଏବଂ ଅରୁଣାଚଳରେ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ପାଇଁ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ଜାରି ରହିଛି। ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତିକୁ କମାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଚୀନ୍ ଏହା ଉପରେ ଆଗକୁ ବଢିଚାଲିଛି। ସ୍ଥଳଭାଗରେ ଅସନ୍ତୋଷ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଳ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସହ ବିଶୃଙ୍ଖଳା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଖବରକାଗଜ ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ୟାରଲୁଙ୍ଗ ଜାଙ୍ଗବାଓ ନଦୀରେ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ଏହି ନଦୀ ଭାରତକୁ ପ୍ରବାହିତ ହୋଇ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି । ଯଦି ଚୀନ୍ ଏହି ନଦୀ ଉପରେ ଏକ ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରେ ତେବେ ଏହା ଭାରତ ତଥା ବାଂଲାଦେଶର ଜଳ ପ୍ରବାହକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ।

ଡ୍ୟାମ ନିର୍ମାଣ ପୂର୍ବରୁ ଜଳ ଚୁକ୍ତି ଅତିକ୍ରମ କରି ଚୀନ୍ ଉଭୟ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିନାହାଁନ୍ତି । ଯଦି ଚୀନ୍ ଏହି ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରେ, ତାହେଲେ ଏହାର ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ଉଭୟ ଦେଶକୁ ଯୁଦ୍ଧକୁ ନେଇପାରେ।

ଏସିଆ ଟାଇମ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ୍ ସହିତ ଆନ୍ତରିକ ସମ୍ପର୍କ ଥିବା ବାଂଲାଦେଶ ମଧ୍ୟ ୟାରଲୁଙ୍ଗ ଜାଙ୍ଗବାଓ ଡ୍ୟାମକୁ ବିରୋଧ କରିଛି। ଆଞ୍ଚଳିକ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ପରେ ଚୀନ୍ ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବ।

ଉଭୟ ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର ଏବଂ ଗ୍ଲେସିୟର ଚାଇନାରୁ ଉତ୍ପନ୍ନ । ନଦୀର ଉପର ମୁଣ୍ଡରେ ରହି ଚୀନ୍ ଏକ ସୁବିଧାଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି ଏବଂ ଚୀନ ଜାଣିଶୁଣି ଜଳ ପ୍ରବାହକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବ। ଅତୀତରେ ଚୀନ୍ ଏହାର ଜଳ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରକଳ୍ପର ବିବରଣୀ ଦେବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଛି।

ଚାଇନାର ୟାରଲୁଙ୍ଗ ଜାଙ୍ଗବାଓ କୁହାଯାଉଥିବା (ବ୍ରହ୍ମପୁତ୍ର)ସହିତ ଚୀନ୍‌ର ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ଜଳ ବିଭାଜନ ଯୋଜନା ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆର ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିନଥିବାରୁ ସେଠାକାର ଲୋକେ ଚୀନ୍ ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି। ପୂର୍ବ ସୂଚନା ବିନା ଚୀନ୍ ମେକୋଙ୍ଗ, ଲାଓସ୍, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, କାମ୍ବୋଡିଆ ଏବଂ ଭିଏତନାମରେ ମେକୋଙ୍ଗ ନଦୀ ଉପରେ ଏକାଦଶ ମେଗା ବନ୍ଧ ନିର୍ମାଣ କରିଛି।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଡିସେମ୍ବର ଶେଷରେ ଚୀନ୍ ଦକ୍ଷିଣ ୟୂନାନ ପ୍ରଦେଶର ଜିଙ୍ଗହୋଙ୍ଗ ସହର ନିକଟରେ ଏହାର ଯନ୍ତ୍ରପାତି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଡ୍ୟାମରୁ ଜଳ ପ୍ରବାହକୁ ସେକେଣ୍ଡରେ ୧,୯୦୪ ଘନ ମିଟରକୁ ୧୦୦୦କ୍ୟୁବିକ ମିଟରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥିଲା। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସେଠାରେ ଥିବା ଦେଶମାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ଚୀନ୍ ଏକ ସପ୍ତାହ ସମୟ ନେଇଛି। ତାଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଏଥର ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନୁହେଁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସହ ସମାନ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନରେ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ଭାରତ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଭୁଟାନ ସୀମାରେ ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଥିଲା।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment