କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ଚୀନ୍ ନେପାଳୀ ଜମି ଏବଂ ବିଲ୍ଡିଂକୁ ଦଖଲ କରିବା ବିରୋଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ
Khabar Odisha:Protests-were-held-in-Kathmandu-on-Wednesday-against-Chinese-occupation-of-Nepali-land-and-building
ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ବୁଧବାର କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ଚୀନ୍ ନେପାଳୀ ଜମି ଏବଂ ବିଲ୍ଡିଂକୁ ଦଖଲ କରିବା ବିରୋଧରେ ବିକ୍ଷୋଭ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଥିଲା। କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ଥିବା ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ବାହାରେ ଯୁବକମାନେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଥିଲେ। ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟମାନେ ନେପାଳର ହୁମଲା ଜିଲ୍ଲାର ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭର ଦୁଇ କିଲୋମିଟର ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳର ଜମି ଦଖଲ କରି  9ଟି କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ସେତିକି ନୁହେଁ, ସେଠାରେ ନେପାଳୀ ନାଗରିକଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନିଷେଧାଦେଶ ରହିଛି ।

ଜଣାପଡିବା ପରେ ନେପାଳ ସରକାର ସମସ୍ତ ସୁରକ୍ଷା ସଂସ୍ଥା ଏବଂ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ପଠାଇଥିଲେ। ହୁମଲା ଜିଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଦୁଇ ଦିନ ଦୂରରେ ଥିବା ଲାପଚା ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍ ଠାରୁ ଅନଧିକୃତ ଭାବରେ କୋଠା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି।

ଚୀନ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇଛି ସେହି କୋଠା ଚୀନ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ପଡୁଥିବାବେଳେ ନେପାଳ ପକ୍ଷ ଦାବି କରିଛି ଯେ 11 ନମ୍ବର ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଏହି କୋଠାଗୁଡ଼ିକୁ ନେପାଳର ଜମିରେ ନିର୍ମାଣ କରିସାରିଛି।

ନେପାଳର ଅଧିକାରୀମାନେ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଚୀନ୍ ବିଲଡିଂ ସ୍ଥାନରେ କଥା ହେବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ । ଚୀନ୍ ସାମରିକ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି ସୀମା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବିଷୟ କେବଳ ସୀମା ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିବ। ଏଠାରେ ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ନେପାଳର ଜମିରେ ପ୍ରବେଶ କରି ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିବା ଖବର ମିଥ୍ୟା ଅଟେ। ଯଦି ନେପାଳର ପ୍ରମାଣ ଅଛି, ତେବେ ଚୀନ୍ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।

ଦୁଇମାସ ପୂର୍ବେ ନେପାଳର ଗୋରଖା ଜିଲ୍ଲାର କପ୍ପା ଗ୍ରାମରେ ଚୀନ୍ ଯୋଗଦେବାର ଖବର ଆସିଥିଲା। ଏହା ପରେ ନେପାଳରେ ବହୁତ ଗଣ୍ଡଗୋଳ ହୋଇଥିଲା। ଜୁନ୍ ମାସରେ ନେପାଳୀ ବିରୋଧୀ କଂଗ୍ରେସ ମଧ୍ୟ ନେପାଳ ସଂସଦର ନିମ୍ନ ଗୃହରେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ଆଣିଥିଲା ​​ଯେଉଁଥିରେ ଓଲି ସରକାରଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ବିବାଦୀୟ ଜମି ଫେରାଇ ଆଣିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା। ଦଳର ନେତାମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଡୋଲକା, ହୁମଲା, ସିନ୍ଧୁପାଲଚୋକ୍, ସାଧୁଭାସାବା, ଗୋର୍ଖା ଏବଂ ରସୁଭା ଜିଲ୍ଲାରେ 64 ହେକ୍ଟର ଜମିରେ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି।

ବିରୋଧୀ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ନେପାଳ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା 1414.88 କିଲୋମିଟର ସୀମାରେ ପ୍ରାୟ 98ଟି ସ୍ତମ୍ଭ ନିଖୋଜ ଅଛି ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନେକଙ୍କୁ ନେପାଳ ଭିତରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। ତେବେ ନେପାଳର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରଦୀପ ଗୟାୱାଲି ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ନେପାଳର କୌଣସି ଅଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ସହିତ ନେପାଳର କୌଣସି ସୀମା ବିବାଦ ନାହିଁ।

1960 ସର୍ଭେ ପରେ ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମା ସ୍ଥିର କରିବା ପାଇଁ ନେପାଳ ଏହାର ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇ ନାହିଁ। ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ନେପାଳ ଦ୍ୱାରା 100 ଟି ସୀମା ସ୍ତମ୍ଭ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତ ସହିତ ନେପାଳର ସୀମାରେ 8553 ସ୍ତମ୍ଭ ଅଛି ।

 

ତେବେ ନେପାଳରେ ଚୀନ୍ ବିରୋଧରେ କେବଳ ଭୂମି ଜବରଦଖଲ ନୁହେଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ନିକଟରେ ନେପାଳର ଛାତ୍ରମାନେ ମଧ୍ୟ ନେପାଳର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ରାଜନୀତିରେ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ହୋ ଜାନକୀଙ୍କ ବଢୁଥିବା ହସ୍ତକ୍ଷେପକୁ ନେଇ କାଠମାଣ୍ଡୁରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ପାଞ୍ଚ-ଛଅ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ନେପାଳର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ରାଜନୀତିରେ ଚୀନ୍‌ର ହସ୍ତକ୍ଷେପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଆର୍ଥିକ ତଥା ସାମରିକ ଶକ୍ତିର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛି ।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment