ଯୁଦ୍ଧ ଆଶଙ୍କା! ତାଇୱାନକୁ ଘେରିଲା ଚୀନର ଲଢୁଆ ବିମାନ, ନେନ୍‌ସୀ ପେଲୋସୀଙ୍କ ଗସ୍ତ ନେଇ ଡ୍ରାଗନ ବିଚଳିତ
Khabar Odisha:International-Nancy-Pelosi-in-Taiwan-as-21-Chinese-Military-aircraft-entered-Taiwan-air-defense

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ଅଗଷ୍ଟ ୦୩ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ୟୁଏସ୍ ସ୍ପିକର ନେନ୍‌ସି ପେଲୋସୀଙ୍କ ତାଇୱାନ ଗସ୍ତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚୀନ ବିଚଳିତ ହୋଇପଡ଼ିଛି । ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ଚୀନ ସେନା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଛି । ତାଇୱାନର ସେନା ଏହି ଦାବି କରିଛି । ତାଇୱାନ କହିବା ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନର ୨୧ଟି ସେନା ବିମାନ ଘେରାବନ୍ଦୀ କରିଛି । ଏହି ସେନା ବିମାନ ଦୀପର ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେଶନ ଜୋନ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ନେନ୍‌ସୀ ପେଲୋସୀ ତାଇୱାନ ଗସ୍ତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚୀନ ବିଚଳିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଚୀନ ୫୦ ମିନିଟ ଭିତରେ ତାଇୱାନର ଆଖାପାଖରେ ସେନା ଡ୍ରିଲ ଓ ମିଲିଟାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଧମକ ଦେଇଛି । ଚୀନ କହିଛି ଯେ, ସେ ତାଇୱାନର କିଛି ଅଞ୍ଚଳରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେଇପାରେ । 

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆମେରିକାରେ ତୃତୀୟ ମହାଶକ୍ତି କୁହାଯାଉଥିବା ନେନ୍‌ସୀ ପେଲୋସୀ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତି ୮ଟା ୧୪ ମିନିଟରେ ତାଇୱାନ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଚୀନ ତାଇୱାନରେ ୨୧ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ ଘେରାଉ କରିଛି । ଆମେରିକାରୁ ପେଲୋସୀଙ୍କ ତାଇୱାନ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଚୀନ ଗୁରୁବାର ତାଇୱାନର ୬ଟି ପ୍ରକାରର ସେନା ଅଭ୍ୟାସ ଘୋଷଣା କରିଛି । ଏହି ଡ୍ରିଲରେ ଜେ-୨୦ ଲଢୁଆ ବିମାନକୁ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ କରିଛି । ତେବେ ପରିସ୍ଥିତ ଏଭଳି ହୋଇଛି ଯେ, ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇପାରେ । 

 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment