ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଉତ୍ତମ ଚରିତ୍ର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ‘ଯୁବ ସଂସ୍କାର’ କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
Khabar Odisha:The-state-government-will-launch-a-youth-reform-class-in-colleges-to-build-better-students
ଭୁବନେଶ୍ୱର, ଡିସେମ୍ବର୨୩(ଖବର ଓଡ଼ିଶା):

ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କେବଳ ଶିକ୍ଷିତ କରି ନଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ଉତ୍ତମ ଚରିତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ଶିକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣେ ବିଦ୍ୟାର୍ଥୀ ନିଜର ଭବିଶ୍ୟତ ଗଢିପାରେ ଏବଂ ଜୀବନରେ ବହୁ ଉଚ୍ଚ ସୋପାନରେ ପହଁଞ୍ଚିପାରେ । ତେବେ ଗୋଟିଏ ଭଲ ଚରିତ୍ର ବିନା ଜୀବନ ପରିପୁର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ଜୀବନରେ ସଂସ୍କାରର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରି ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ନୂତନ ବର୍ଷର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ କଲେଜରେ ‘ଯୁବ ସଂସ୍କାର’ କ୍ଲାସ୍ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଏ ନେଇ ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ, ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ, ସାସ୍ୱତ ମିଶ୍ର ଗୁରୁବାର ଦିନ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଏବଂ ସରକାରୀ ସହାୟକ ଡିଗ୍ରୀ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନରେ ଏହି ଅଣ-ଏକାଡେମିକ୍ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ମିଶ୍ର ତାଙ୍କ ଚିଠିରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଚରିତ୍ର ନିର୍ମାଣ ଯେ କୌଣସି ଶିକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେବା ଉଚିତ୍।

ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ‘ଯୁବ ସଂସ୍କାର’ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧୀନରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ଲାସ୍ ରହିବ । ସମସ୍ତ ୟୁଜି ଏବଂ ପିଜି ସେମିଷ୍ଟାରର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମାସକୁ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଥରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବ। ଡ୍ରଗ୍ସ/ତମାଖୁଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା, ଦେଶପ୍ରେମ ଏବଂ ମହିଳା ଏବଂ ବୟସ୍କଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନର ଭାବନା ବଢାଇବା ଭଳି ଚରିତ୍ର ନିର୍ମାଣ ଥିମ୍ ଉପରେ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ଉପଲବ୍ଧ ଭଲ କ୍ଷୁଦ୍ର ଅଡିଓ ଭିଜୁଆଲ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ସେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment