୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ
Khabar Odisha:Classroom-classes-for-undergraduate-students-begin-on-September-20-in-odisha

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୮(ଖବର ଓଡିଶା): ରାଜ୍ୟରେ ସୁଧୁରୁଥିବା କରୋନା ସ୍ଥିତିର ଉନ୍ନତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ପବ୍ଲିକ୍ ୟୁନିଭରସିଟି ଏବଂ ସରକାରୀ ତଥା ଅଣ-ସରକାରୀ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜଗୁଡିକରେ ୨୦୨୦-୨୧ ବର୍ଷ ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍‌ର ପ୍ରଥମ ବର୍ଷର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ପାଠପଢା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି । କରୋନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରି ୨୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୨୧ ରୁ ଉଭୟ ୩ ବର୍ଷ ଏବଂ ୪ ବର୍ଷ ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ବିଭାଗର କ୍ଲାସ୍ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କଲେଜର ମୁଖ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଚିଠି ଲେଖିଛନ୍ତି । 

ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ପାଠପଢା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରାଯାଇଛି । ଏହି ନିର୍ଦେଶାବଳି ମୁତାବକ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ ରହୁଥିବା ଶିକ୍ଷକ / କର୍ମଚାରୀ / ଛାତ୍ରମାନେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ / କଲେଜକୁ ଆସିବେ ନାହିଁ । ଫେସ୍ ମାସ୍କ / ଫେସ୍ କଭର ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯିବ । ବାରମ୍ବାର ହାତ ଧୋଇବା / ହାତ ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ବ୍ୟବାହର ନିଶ୍ଚିତ କରାଯିବ । ଶ୍ରେଣୀଗୃହ, ଲାଇବ୍ରେରୀ, ଲାବୋରେଟୋରୀ ଇତ୍ୟାଦିରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ଯଦି ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ, ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରେଣୀଗୁଡ଼ିକୁ ବ୍ୟାଚ୍ ରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ଶିକ୍ଷାଦାନ ସମୟ ବଢାଯିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ରହିଛି । କ୍ୟାମ୍ପସରେ ଛେପ ପକାଇବାକୁ କଡା ନିଷେଧ କରାଯାଇଛି । କାଶ / ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ରୁମାଲ ଦ୍ୱାରା ପାଟି ଏବଂ ନାକକୁ ଘୋଡାଇବା । ଯଚକୌଣସି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଏକ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ କୋଠରୀ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଏହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୧୯.୦୯.୨୦୨୧ ରୁ ହଷ୍ଟେଲ ଖୋଲାଯିବାକୁ ନିଷ୍ପତି ହୋଇଛି । ସମସ୍ତ କରୋନା ପ୍ରତିରୋଧ ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡିକ ହଷ୍ଟେଲଗୁଡିକରେ ମଧ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରାଯିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ରହିଛି । ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ ଆସୁଥିବା ରାଜ୍ୟ ବେସରକାରୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି ଏହି ଚିଠିରେ ନିର୍ଦେଶ ରହିଛି 

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment