୨୧୭୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ୧୦ ଟି ଶିଳ୍ପ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁମୋଦନ କଲେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର
Khabar Odisha:odisha-government-has-approved-10-industrial-projects-worth-Rs-2171-crore

ଭୁବନେଶ୍ୱର, ସେପ୍ଟେମ୍ବର୫ (ଖବର ଓଡ଼ିଶା): ଶନିବାର ଦିନ ଓଡିଶା ସରକାର ୨,୧୭୧.୮୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୧୦ ଟି ଶିଳ୍ପ ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ୫,୨୪୨ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ଏସ.ସି ମହାପାତ୍ରଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରୀୟ ଏକକ ୱିଣ୍ଡୋ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଅଥରିଟି ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡ଼ିକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ (ଶିଳ୍ପ) ହେମନ୍ତ କୁମାର ଶର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତଃ ସିମେଣ୍ଟ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡିଂ, ଇଥାନଲ ଉତ୍ପାଦନ, ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, କୋଇଲା ଟାର୍ ଏବଂ ଅକ୍ଷୟ ଶକ୍ତି ଭଳି କ୍ଷେତ୍ରରୁ ଆସିଛି।୬୫୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗରେ ଯାଜପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବଡଚଣା ଠାରେ ୩ ଏମପିଏ ସିମେଣ୍ଟ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡିଂ ୟୁନିଟ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ମୋ ହୋମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍‌ର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ।

ଝାଉରସୁଗୁଡା ଜିଲ୍ଲାର ଏଲଏନ ମେଟାଲିକ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ର ବିଦ୍ୟମାନ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ଏକ ବିସ୍ତାର ପ୍ରକଳ୍ପ ମଧ୍ୟ ବୁଝାମଣା ହୋଇଛି । ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ମାଧ୍ୟମରେ ଓଡିଶାକୁ ୨୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବ। ସେହିଭଳି ଜଗସିଂହପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଉଦୟାବତାରେ ଏକ ନଦୀ ଜଳ ଜେଟ ସ୍ଥାପନ ପାଇଁ ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ ନିପନ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ରାଜ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି। ମାଶ ବାୟୋ ଇନ୍ଧନ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ ଦ୍ୱାରା ୨୫୮.୦୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ପ୍ୟାନେଲ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଥିଲା।

୨୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗରେ କୋଇଲା ଟାର୍ ଡିଷ୍ଟିଲେସନ୍ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଭିସି କେମିକାଲ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ ର ପ୍ରସ୍ତାବ ସହିତ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗରେ ଏହି ପ୍ୟାନେଲ୍ ଭିବ୍ରାଣ୍ଟ ସ୍ପିରିଟ୍ସ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ର ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।୧୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗରେ ଯାଜପୁରର ହରିଦାସପୁରରେ ଥିବା ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ କରିବା ପାଇଁ ରାମକୋ ସିମେଣ୍ଟସ୍ ଲିମିଟେଡର ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ, ପ୍ୟାନେଲଟି ଲକ୍ସୁରିଓ ଆସେଟ୍ସ ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍ (୧୮୧.୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା), ଲାଲଚାନ୍ଦ ରିସର୍ଟ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ (୧୧୯.୬୭ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଏବଂ ସାଇଲାବାଲା ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର ପ୍ରାଇଭେଟ ଲିମିଟେଡ୍ (୧୦୭.୫୦ କୋଟି) ସହିତ ପାଞ୍ଚ ତାରକା ହୋଟେଲ ସମେତ ତିନୋଟି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଟେଲକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି।

  • Tags:

Subscribe

National International State Sports Entertainment